پارسی پدیا

تاریخ: دوشنبه 25 مهر 1390 ساعت: 14:33 بازدید: 512 نویسنده: Mehrdad-p70

سلام دوستان

به امید خدا تا چند روز دیگه مقاله ها؛ قالب های حرفه ای و پروژه های دانشجویی و ... را برای فروش با قیمت های استثنایی قرار می دهیم ...

امیدوارم مورد پسند شما عزیزان قرار بگیرد ...

 موضوعات:پروژه های درسی ,
فروشگاه فروشگاه فروشگاه فروشگاه فروشگاه امتیاز : 1951 دیدگاه(0)

تاریخ: سه شنبه 02 فروردین 1390 ساعت: 15:19 بازدید: 1004 نویسنده: Mehrdad-p70

 

عمو نوروز

 


عمونوروز ، یکی از نمادهای نوروز است.

داستان عمو نوروز، داستانی عاشقانه است. عمو نوروز منتظر زنی است. آنها می خواهند با هم ازدواج كنند... براساس یک باور قدیمی ، نامزد عمو نوروز از یک ماه به نوروز مانده ، به دارکوب‌ها و چرخ‌ریسک‌‏ها می‌‏گوید که از برگ نورس درختان و گلهای نوشکفته ، قبای زیبایی برای عمو نوروز که در سفر دوازده ماهه‌است ببافند.

عمو نوروز نماد كسی است كه بركت می دهد، حالا شاه یا هر كس دیگر. و آن زن هم منتظر عمو نوروز است. معمولا زن همیشه با زمین هم هویت است، جز در بعضی از اساطیر مصری كه زمینش مذكر است، معمولا زن و زمین یكی هستند. الهه كه عاشق شاه است، او را انتخاب می كند و آن زن عاشق (سال) هم عمو نوروز را برمی گزیند.در واقع دیدار زن و عمو نوروز هیچ گاه اتفاق نمی افتد. زن هیچوقت در زمان آمدن عمو نوروز بیدار نیست؛ آن قدر خانه را روفته و روبیده و كار كرده كه خوابش برده. زن صاحب خانه است و مرد مسافر؛ و این سفر همیشه ادامه دارد.
..............................
یکی بود, یکی نبود. پیر مردی بود به نام عمو نوروز که هر سال روز اول بهار با کلاه نمدی, زلف و ریش حنا بسته, کمرچین قدک آبی, شال خلیل خانی, شلوار قصب و گیوه تخت نازک از کوه راه می افتاد و عصا به دست می آمد به سمت دروازه شهر.

بیرون از دروازه شهر پیرزنی زندگی می کرد که دلباخته عمو نوروز بود و روز اول هر بهار, صبح زود پا می شد, جایش را جمع می کرد و بعد از خانه تکانی و آب و جاروی حیاط, خودش را حسابی تر و تمیز می کرد. به سر و دست و پایش حنای مفصلی می گذاشت و هفت قلم, از خط و خال گرفته تا سرمه و سرخاب و زرک آرایش می کرد. یل ترمه و تنبان قرمز و شلیته پرچین می پوشید و مشک و عنبر به سر و صورت و گیسش می زد و فرشش را می آورد می انداخت رو ایوان, جلو حوضچه فواره دار رو به روی باغچه اش که پر بود از همه جور درخت میوه پر شکوفه و گل رنگارنگ بهاری و در یک سینی قشنگ و پاکیزه سیر, سرکه, سماق, سنجد, سیب, سبزی, و سمنو می چید و در یک سینی دیگر هفت جور میوه خشک و نقل و نبات می ریخت. بعد منقل را آتش می کرد و می رفت قلیان می آورد می گذاشت دم دستش. اما, سر قلیان آتش نمی گذاشت و همانجا چشم به راه عمو نوروز می نشست.

چندان طول نمی کشید که پلک های پیرزن سنگین می شد و یواش یواش خواب به سراغش می آمد و کم کم خرناسش می زفت به هوا.

در این بین عمو نوروز از راه می رسید و دلش نمی آمد پیرزن را بیدار کند. یک شاخه گل همیشه بهار از باغچه می چید رو سینه او می گذاشت و می نشست کنارش. از منقل یک گله آتش برمی داشت می گذاشت سر قلیان و چند پک به آن می زد و یک نارنج از وسط نصف می کرد؛ یک پاره اش را با قندآب می خورد. آتش منقل را برای اینکه زود سرد نشود می کرد زیر خاکستر؛ روی پیرزن را می بوسید و پا می شد راه می افتاد.

آفتاب یواش یواش تو ایوان پهن می شد و پیرزن بیدار می شد. اول چیزی دستگیرش نمی شد. اما یک خرده که چشمش را باز می کرد می دید ای داد بی داد همه چیز دست خورده. آتش رفته سر قلیان. نارنج از وسط نصف شده. آتش ها رفته اند زیر خاکستر, لپش هم تر است. آن وقت می فهمید که عمو نوروز آمده و رفته و نخواسته او را بیدار کند.

پیر زن خیلی غصه می خورد که چرا بعد از آن همه زحمتی که برای دیدن عمو نوروز کشیده, درست همان موقعی که باید بیدار می ماند خوابش برده و نتوانسته عمو نوروز را ببیند و هر روز پیش این و آن درد دل می کرد که چه کند و چه نکند تا بتواند عمو نوروز را ببیند؛ تا یک روزی کسی به او گفت چاره ای ندارد جز یک دفعه دیگر باد بهار بوزد و روز اول بهار برسد و عمو نوروز باز از سر کوه راه بیفتد به سمت شهر و او بتواند چشم به دیدارش روشن کند.

پیر زن هم قبول کرد. اما هیچ کس نمی داند که سال دیگر پیرزن توانست عمو نوروز را ببیند یا نه. چون بعضی ها می گویند اگر این ها همدیگر را ببینند دنیا به آخر می رسد و از آنجا که دنیا هنوز به آخر نرسیده پیرزن و عمو نوروز همدیگر را ندیده اند.
.............

بالاخره عمو نوروز هم از راه رسيد و اين قصه سالها و قرنهاست که تکرار می شود. از ۷۰۰۰ سال پيش که قوم آريايی قدم به سرزمين ايران گذاشتند و از ۳۰۰۰ سال پيش که اين قوم تاريخ مضبوط پيدا کردند، عمو نوروز هر سال پيام آور نوروز است برايشان...
هر چند روزگار سختی است برایمان... و به قول مرحوم مشيری٬ جامهء رنگین نمی پوشیم به کام٬
بگذاريد به سنت ساليان امسال نيز دست به درگاه باری برداريم و سال و حالی خوشتر طلب کنيم.

 

 

متن قصه عمو نوروز

 

 

قصه صوتی عمو نوروزموضوعات:فرهنگ و تمدن ایرانی ,
عمو-نوروز عمو-نوروز عمو-نوروز عمو-نوروز عمو-نوروز امتیاز : 1772 دیدگاه(0)

تاریخ: سه شنبه 02 فروردین 1390 ساعت: 14:20 بازدید: 1187 نویسنده: Mehrdad-p70

سلام دوستان

نخست تبریک مرا به مناسبت عید باستانی و میمون پارسی، عید نوروز بپذیرید.

و دوم ببخشید اگر دیر وبلاگم را به روز کردم ...

و سوم خواهش می کنم نظر یادتون نره!

 فلسفه هفت سین:

فلسفه هفت سين به اين قرار است :
 عدد هفت عدد هفت نزد ايرانيان قديم مقدس بود و به خاطر ستارگان هفتگانه يعني زهره ، مشتري ، عطارد ، زحل ، مريخ ، زمين و خورشيد عدد هفت را گرامي مي داشتند. نياكان ما كه زرتشتي بودند ، اعتقاد داشتند كه عقل مقدس يعني اهورامزدا كه به او سپند مينو نيز گفته مي شد ، شش وزير بزرگ به نام امشاسپندان دارد كه يعني مقدسان جاويدان و اين شش امشاسپند با سپندمينو تشكيل (هفت سپند) مي دهند. علت اين كه هفت سين به راستي هفت سين است ، اشاره به هفت امشاسپند است و چون كلمه سپند با سين شروع مي شده ، روي اين اصل به علامت آن هفت مقدس جاوداني ، چيزهائي در نظر گرفته شده كه هم با حرف سين شروع شده باشند و هم مورد استفاده مثبت بشر واقع شوند.
 
 هفت در اسلام: آسمان هفت طبقه دارد . فرعون در خواب هفت گاو چاق و هفت گاو لاغر را ديد كه گفتند هفت سال خشكسالي و هفت سال فراواني مي شود. جهنم هفت طبقه دارد . گناهان اصلي هفت عدد است . پيش از اسلام در بين اعراب ، هفت بار طواف دور كعبه مرسوم بوده و در سنت اسلامي نيز چنين است . هفت نفر قاري قرآن معروف بودند ، هفت بار شستن اشياء ناپاك و قرار گرفتن هفت عضو بدن هنگام نماز بر زميننيز مذكور است . عدد هفت در قديم : مردم بابل عدد هفت را مقدس مي شمردند ، طبقات آسمان و زمين و سيارات هفت بوده است ، ايام هفته هفت روز است. هفت از نظر مذاهب: به عقيده هنديها در آئين برهما انسان هفت بار مي ميرد . عروس و داماد بايد هفت قدم به اتفاق هم بردارند. هفت قدم جلو رفته و قسم مي خورند ، در آئين زرتشت هفت فرشته مقرب وجود دارد. در تورات مذكور است كه هفت نر و ماده را با خود برگير تا نسلي بر جهان بماند. هفت در آئين مسيح : هفت معجزه ، از 33 معجزه را مسيح در انجيل ذكر كرده است ، در انجيل از هفت روح پليد صحبت شده است ، به نظر فرقه كاتوليك ، هفت نوع شادي و هفت غسل تعميد وجود دارد.
 هفت شهر عشق را عطار گشت ما هنوز اندر خم يك كوچه ايم

 هفت در تاريخ : همراهان داريوش با خود او هفت نفر بودند، در نقش رستم در بالاي آرامگاه داريوش ، هفت نقش ملاحظه مي شود . جنگهاي هفت ساله در زمان لوئي 11 واقع شد. اژدهاي هفت سر معروف است . هفت پسر گشتاسب به هفت راهزن تبديل شدند و هفت خوان رستم و اسفنديار معروف است. سفره‌اي است كه ايرانيان هنگام نوروز مي‌‌آرايند.


 آنچه كه در اين سفره قرار مي‌گيرد، بايد داراي خصوصيت زير باشد: 1.پارسي باشد؛ 2.با بند واژه‌ي «س» آغاز شود؛ 3.ريشه‌ي گياهي داشته باشد؛ 4.خوردني باشد؛ 5.اسم مركب نباشد؛ 6.براي بدن سودمند باشد؛ بنابراين هر آنچه كه داراي اين ويژگي‌ها نباشد - اگر چه با بندواژه‌‌ي «س» هم آغاز شده باشد - نمي‌توان جزء هفت‌ سين به حسابش آورد. در زبان پارسي، تنها هفت چيز هستند كه اين ويژگي‌ها را دارا هستند: 1.سير : به نام و عنوان اهورامزدا 2.سيب: به نام و عنوان سپندارمذ (اسفند) 3.سبزي: به نام فرشته‌‌ي ارديبهشت 4.سنجد : به نام فرشته‌ي خرداد 5.سركه: به نام فرشته‌ي امرداد 6.سمنو : به نام فرشته‌ي شهريور 7.سماق: به نام فرشته‌ي بهمن از عناسر سفره هفت سين در تعبيري ديگر اينگونه ياد مي شود: 1.سير: براي پاكيزگي 2.سركه: براي پاكيزگي 3.سماق: براي پاكيزگي 4.سنجد: تولد 5.سمنو: نماد خوبي و رشد گياه 6.سبزه: موجب فراواني بركت مي شود 7.سيب: نمادي از زايش هرچند كه در سفره هفت سين بايد به هرحال هفت جزء كه با آواي «سين» آغاز مي‌شوند (نمادي از «سپنتا») چيده شود، ولي براي زينت و چيدمان دلپذيرتر سفرهٔ هفت سين، تقريباً همهٔ خانواده‌هاي ايراني اجزاء ديگري هم در سفره مي‌چينند و در آرايش و رنگاميزي سفره شان نهايت خوش سليقگي را اعمال مي‌كنند. آينه و قرآم كريم نيز در كنار آن هم از اجزائي است كه تقريباً در هر سفرهٔ هفت سيني چيده مي‌شود. برخي بر اين باورند كه سكه كه نماد «دارايي» وآب كه نماد «پاكي و روشنايي» است بهتر است در كنار هم قرار گيرند و سكه را درون ظرفي از آب سر سفره مي‌گذارند.

هفت سين قرآني


 1- سلامٌ قولاً مِن رَبِّ رحيم.( يس/58) از جانب پروردگار [ي] مهربان [ به آنان] سلام گفته مي شود. اين نداي روح افزا و نشاط بخش و مملو از مهر و محبت خدا ، چنان روح انسان را در خود غرق مي كند و به او لذت ، شادي و معنويت مي بخشد ، كه با هيچ نعمتي برابر نيست ، آري شنيدن نداي محبوب ، ندايي آميخته با محبت و آكنده از لطف ، سرتا پاي بهشتيان را غرق سرور مي كند ، كه يك لحظه ي آن بر تمام دنيا و آنچه در آن است برتري دارد. از پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله روايت شده : " در همان حال كه بهشتيان غرق در نعمتهاي بهشتي هستند نوري بر بالاي سرايشان آشكار مي شود ؛ نور لطف خداوند كه بر آنها پرتو افكنده است. پس ندايي بر مي خيزد كه "سلام بر شما اي بهشتيان" ، نظر لطف خداوند چنان بهشتيان را مجذوب مي كند كه از همه چيز جز او غافل مي شوند ، و همه نعمتهاي بهشتي را در آن حال به دست فراموشي مي سپارند.

2- سلامٌ علي نوح ٍ في العالمين . ( صافات /79) درود بر نوح در ميان جهانيان. چه افتخاري از اين برتر و بالاتر كه خداوند بر حضرت نوح عليه السلام ، سلام مي فرستد ، سلامي كه در ميان جهان و جهانيان باقي مي ماند و تا دامنه قيامت گسترده مي شود ، سلام خدا توأم با ثناء جميل و ذكر خير بندگانش در قرآن كريم ؛ كمتر سلامي به اين گستردگي و وسعت درباره كسي ديده مي شود ، به خصوص اينكه لفظ " العالمين" معني وسيعي دارد كه نه تنها همه انسانها ، بلكه عوالم فرشتگان و ملكوتيان را نيز در برمي گيرد.

3- سلامٌ علي اِبراهيم . ( صافات/109) درود بر ابراهيم. در آيات پيش از اين آيه ، به چگونگي بشارت دادن فرزندي بردبار و پراستقامت بر حضرت ابراهيم ، و جريان دستور ذبح اسماعيل - فرزند ايشان - و تسليم بودن هر دوي آنها بر اين امر به ميان آمده است ك پس از ياد آوري اين قضايا ، خداوند مي فرمايد: سلام بر ابراهيم [ آن بنده مخلص و پاك باد.]

4- سلامُ عـَلي موُسي و هارون . (صافات/120) " درود بر موسي و هارون." درآيات پيش از اين آيه ، خداوند ضمن آياتي ، جريانات حضرت موسي و هارون را نقل مي فرمايد: - ما اين دو برادر و قوم آنها را از اندوه بزرگ رهايي بخشيديم . ( صافات/115) - ما آنها را ياري كرديم تا آنها بر دشمنان نيرومند خود پيروز شدند . ( صافات/116) - ما به آن دو ، كتاب آشكار داديم . ( صافات/117) - ما آن دو را به راه راست هدايت نموديم . ( صافات/118) - ما ذكر و ياد خير آنها را در اقوام بعد باقي وبرقرار ساختيم . ( صافات /119) و بعد از يادآوري موارد فوق خداوند برآن دو سلام مي رساند. سلامي از ناحيه پرودگار بزرگ و مهربان. سلامي كه رمز سلامت در دين و ايمان در اعتقاد و مكتب، و در خط و مذهب است. سلامي كه بيانگر نجات و امنيت از مجازات و عذاب اين جهان و آن جهان است.

5- ؟سلامُ علي آلِ ياسين . ( صافات/130) درود بر پيروان الياس (1) خداوند مي فرمايد: ما نام نيك الياس را در ميان امتهاي بعد جاودان كرديم.( صافات /129) امتهاي ديگر ، زحمات اين انبياء بزرگ ( الياس وسلاله ي او ) را كه در پاسداري خط توحيد، و آبياري بذر ايمان منتهاي تلاش و كوشش را به عمل آوردند ، هرگز فراموش نخواهند كرد ، و تا دنيا برقرار است ياد و مكتب اين بزرگ مردان فداكار زنده و جاويدان است. تعبير به " ال ياسين" به حاي" الياس" يا به خاطر اين است كه ال ياسين لغتي در واژه " الياس" بوده و هر دو به يك معني است ، و يا اشاره به الياس و پيروان او است كه به صورت جمعي آمده است.

6- سلامٌ عـَليكُم طِبتُم فادخـُلوُها خالدين . ( زمر/73) " ... سلام برشما ، خوش آمديد ، در آن درآييد [ و] جاودانه [ بمانيد] در اين آيه ، خداوند مي فرمايد كه بهشتيان وقتي به بهشت مي رسند ، در حالي كه درهاي آن گشوده شده است ، در اين هنگام نگهبانان بهشت ، آن ملائك رحمت به آنها مي گويند : سلام بر شما ، گوارا باد اين نعمتها بر شما ، داخل بهشت شويد و جاودانه بمانيد.

7- سلامُ هيَ حتّي مَطلَعِ الفـَجر. ( قدر/5) [ آن شب] تا دم صبح ، صلح و سلام است . اين آيه ، در توصيف شب قدر است . آن شبي است كه قرآن درآن نازل شده و عبادت و احياء آن معادل هزار ماه است ، خيرات و بركات الهي در آن شب نازل مي شود و رحمت خاص الهي شامل بندگان مي گردد و فرشتگان و روح در آن شب نازل مي گردند. به اين ترتيب ايرانيان سفره هفت سيني ايراني با تدين و خلوص نيست را به استقبال سال نو مي فرستند پيشاپيش نوروزتان پيروز.موضوعات:فرهنگ و تمدن ایرانی ,
فلسفه-هفت-سین فلسفه-هفت-سین فلسفه-هفت-سین فلسفه-هفت-سین فلسفه-هفت-سین امتیاز : 1789 دیدگاه(1)

تاریخ: پنجشنبه 05 اسفند 1389 ساعت: 14:52 بازدید: 664 نویسنده: Mehrdad-p70

اول دفتر به نام خدا

به نام خدایی که معلم شهید دکتر علی شریعتی در ستایشش فرمود:

" اگر تنهاترين تنها شوم باز خدا هست او جانشين همه نداشتنهاست... "


دوم می خوام یادآور شوم دوستان و پارسی زبانان قافل از لحظه ها نشوند که معلم شهید می فرمایند:

"لحظات را گذرانديم كه به خوشبختي برسيم


 غافل از اينكه لحظات همان خوشبختي اند"


 که امروز هم لحظه ای از عمر ماست لحظه ای که بوی عشق می دهد ... در ضمن تا یادم نرفته اسفندگان مبارک


و سوم ... پایان دفتر با یک دعا :

خدايا به کسانی که دوست ميداری بياموز

که عشق از زندگی برتر است


و به آنان که دوست تر ميداری بياموز

که دوست داشتن از عشق برتر است
 ((دکتر علی شریعتی))موضوعات:پیامک چشن های پارسی ,
چند-سخن-... چند-سخن-... چند-سخن-... چند-سخن-... چند-سخن-... امتیاز : 1927 دیدگاه(1)

تاریخ: پنجشنبه 05 اسفند 1389 ساعت: 16:45 بازدید: 1463 نویسنده: Mehrdad-p70

 

اسفندگان روز عشق پارسی

 

اسفندگان روز عشق پارسی

 

پنجم اسفندماه در فرهنگ ایرانی، سپندارمذ روز و هنگام جشن ملی اسفندگان یا سپندارمذگان است.سپندارمذ لقب زمین و به معنی گستراننده، مقدّس و فروتن است؛ زمینی که نماد عشق است و با فروتنی و از خود گذشتگی، آغوش خود را برای همه گسترانیده و زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد.
بدین روی، نیاکانمان در این روز با دادن نامه ی شادباش (کارت تبریک) و هدیه به بانوان و دوشیزگان،مهر و عشق خود را به ایشان ابراز می داشتند.

دوست خوبم !وقتی من و تو نمی اندیشیم، به جایمان تصمیم می گیرند ...
بیا والنتاین را به فرهنگ خودش بسپاریم؛ زیرا که شایسته ی ملت بزرگ ایران با فرهنگی غنی و ریشه دار، جشنی به بزرگی تاریخ و فرهنگ خودشان است.


........................................................

اسفندگان روز عشق پارسی

اسفندگانموضوعات:جشن ها و مراسم های پارسی ,
ویژه-نامه-ی-اسفندگان-روز-عشق-پارسی ویژه-نامه-ی-اسفندگان-روز-عشق-پارسی ویژه-نامه-ی-اسفندگان-روز-عشق-پارسی ویژه-نامه-ی-اسفندگان-روز-عشق-پارسی ویژه-نامه-ی-اسفندگان-روز-عشق-پارسی امتیاز : 1818 ادامه مطلب| دیدگاه(0)

تاریخ: پنجشنبه 05 اسفند 1389 ساعت: 17:01 بازدید: 900 نویسنده: Mehrdad-p70

پس از تبریک مجدد روز عشق ... روز اسفندگان به همه پارسی زبانان به ویژه بانوان این مطلب را به همه بانوان پارسی زبان تقدیم می کنم.

یادتون باشه اینقدر ارزش داره و اینقدر جالب و خواندنی است که یک بار که خواندید حتما 2بار دیگر هم می خوانید!

پس ادامه مطلب را از دست ندهید .... موضوعات:جشن ها و مراسم های پارسی ,
زن-...-سخنی-از-معلم-شهید-دکتر-علی-شریعتی زن-...-سخنی-از-معلم-شهید-دکتر-علی-شریعتی زن-...-سخنی-از-معلم-شهید-دکتر-علی-شریعتی زن-...-سخنی-از-معلم-شهید-دکتر-علی-شریعتی زن-...-سخنی-از-معلم-شهید-دکتر-علی-شریعتی امتیاز : 1935 ادامه مطلب| دیدگاه(0)

تاریخ: چهارشنبه 04 اسفند 1389 ساعت: 16:16 بازدید: 694 نویسنده: Mehrdad-p70

 

ایرانی باشید و ایرانی بمانید...

 

 

........  

سپندارمذگان

در ايران باستان، نه چون روميان از سه قرن پس از ميلاد، كه از بيست قرن پيش از ميلاد، روزي موسوم به روز عشق بوده است!

اين روز “سپندار مذگان” يا “اسفندار مذگان” نام داشته است.

فلسفه بزرگداشتن اين روز به عنوان “روز عشق” به اين صورت بوده است كه در ايران باستان هر ماه را سي روز حساب مي كردند و علاوه بر اينكه ماه ها اسم داشتند، هريك از روزهاي ماه نيز يك نام داشتند.سپندار مذ لقب ملي زمين است. يعني گستراننده، مقدس، فروتن.

زمين نماد عشق است چون با فروتني، تواضع و گذشت به همه عشق مي ورزد. زشت و زيبا را به يك چشم مي نگرد و همه را چون مادري در دامان پر مهر خود امان مي دهد. به همين دليل در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را بعنوان نماد عشق مي پنداشتند.

در هر ماه، يك بار، نام روز و ماه يكي مي شده است كه در همان روز كه نامش با نام ماه مقارن مي شد، جشني ترتيب مي دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلا شانزدهمين روز هر ماه مهر نام داشت و كه در ماه مهر، “مهرگان” لقب مي گرفت. همين طور روز پنجم هر ماه سپندار مذ يا اسفندار مذ نام داشت كه در ماه دوازدهم سال كه آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشني با همين عنوان مي گرفتند.

سپندار مذگان جشن زمين و گرامي داشت عشق است كه هر دو در كنار هم معنا پيدا مي كردند. در اين روز زنان به شوهران خود با محبت هديه مي دادند. مردان نيز زنان و دختران را بر تخت شاهي نشانده، به آنها هديه داده و از آنها اطاعت مي كردند.

ملت ايران از جمله ملت هايي است كه زندگي اش با جشن و شادماني پيوند فراواني داشته است، به مناسبت هاي گوناگون جشن مي گرفتند و با سرور و شادماني روزگار مي گذرانده اند. اين جشن ها نشان دهنده فرهنگ، نحوه زندگي، خلق و خوي، فلسفه حيات و كلا جهان بيني ايرانيان باستان است.

 

 

اختلاف در زمان برگزاری

هم اکنون در برخی جاها، به جای روز سپندارمذ (پنجم) از ماه سپندارمذ (اسفند)، روز بیست و نهم بهمن را روز جشن سپندارمذگان می‌دانند. در باره پرسش بخاطر وجود دوگانگی‌ها باید گفت که جشن‌ها و فاصله‌های میان آنها در نوشته‌های کهن ایرانی دارای تعریف و اندازه‌های مشخصی است که به مانند دانه‌های یک زنجیر در پیوستگی کامل با یکدیگر هستند. تغییر جای یکی از آنها، موجب گسست همه این رشته خواهد شد.

چنانکه در منابع ایرانی آمده‌است، جشن سده پس از ۴۰ روز از شب یلدا یا چله، و پس از ۱۰۰ روز از اول آبان قرار دارد. همچنین جشن سده، پیش از ۲۵ روز از جشن اسفندگان است.

این اندازه‌ها و فاصله‌های تعریف شده در نوشته‌ها و ریشه نامه‌های کهن ایرانی، تنها با گاهشماری ایرانی با ماه‌های سی و یک روزه (مبدأ هجری خورشیدی کنونی) که بزرگترین دستاورد دانش گاهشماری در جهان است، همسان است؛ ولی با کتابچه‌ای نوساخته که در چند سال گذشته در ایران با نام سالنمای دینی زرتشتیان چاپ می‌شود، هماهنگی ندارد. چرا که در این کتابچه، فاصله ۱۰۰ روزه از اول آبان تا جشن سده به ۱۰۶ روز، فاصله ۴۰ روزه شب چله (یلدا) تا جشن سده به ۴۶ روز، و فاصله ۲۵ روزه جشن سده تا سپندارمذگان (اسفندگان) به ۱۹ روز رسیده‌است. این فاصله‌ها با هیچکدام از اسناد و منابع و تاریخ‌نامه‌های ایرانی هماهنگی ندارد.

اینها نمونه‌هایی از آشفتگی‌هایی است که منتشرکنندگان این کتابچه در ذهن نوجویان ایجاد کرده و نه تنها نظام قانونمند گاهشماری ایرانی را مخدوش کرده‌اند، بلکه اختلال‌هایی نیز در تقویم سنتی یزدگردی زرتشتی که در میان بسیاری از زرتشتیان ایران و عموم زرتشتیان هند و جهان رواج دارد، به وجود آورده‌اند.

قدمت بیست ساله این تقویم، دستکاری‌های فراوان در گاهشماری ایرانی و زرتشتی، نبود هیچگونه سامانه کبیسه‌گیری و تعریف مشخص از طول سال، مبدأ سالشماری ساختگی و نیز اختلاف‌های فراوان با دیگر زرتشتیان جهان باعث شده که زرتشتیان نیز چنین دستکاری‌هایی در قواعد سنتی و دینی را نادرست شمارند.

از این رو، زمان درست شب یلدا برابر با شامگاه ۳۰ آذر، جشن سده در ۱۰ بهمن و جشن سپندارمذگان (اسفندگان) در ۵ اسفند است.

papedia.blogveb.comموضوعات:جشن ها و مراسم های پارسی ,
روز-عشق... روز-عشق... روز-عشق... روز-عشق... روز-عشق... امتیاز : 1897 دیدگاه(0)

تاریخ: چهارشنبه 04 اسفند 1389 ساعت: 13:25 بازدید: 1093 نویسنده: Mehrdad-p70

 

پیامک ویژه روز اسفندگان ، sms مخصوص روز اسفندگان ، روز اسفندگان :

 

--------------

اگر باران بودم انقدر مي باريدم تا غبار غم را از دلت پاک کنم اگر اشک بودم مثل باران بهاري به پايت مي گريستم اگر گل بودم شاخه اي از وجودم را تقديم وجود عزيزت ميکردم اگر عشق بودم آهنگ دوست داشتن را برايت مينواختم ولي افسوس که نه بارانم نه اشک نه گل و نه عشق اما هر چه هستم دوستت دارم
اسفندگان مبارک

..............................

به مناسبت روز اسفندگان(روز عشق پارسی) برات هدیه خریدم...


|""""""""""""""""""""""""|\\|_
|......*اسفندگان مبارک*....|||"|""|
|________________ _|||_|___|)
(@)'(@)""""**!(@ )(@)***!(@)''

..............................................

 •*•ღ♥ღ ღ آتش دوست اگر در دل ما خانه نداشت ، عمر بی حاصل ما این همه افسانه نداشت . روز اسفندگان مبارك*•ღ♥ღ*
--------------


گاو و الاغ و اردك ، كبریت و گاز و فندك ، جوجه و مرغ و لك لك ، اسفندگان مبارك

 ادامه پیامک های اسفندگان را بخونید و برای دوستان و آشنایان خود بفرستید...موضوعات:پیامک چشن های پارسی ,
پیامک-ویژه-اسفندگان،-روز-عشق-پارسی-...-سری-اول پیامک-ویژه-اسفندگان،-روز-عشق-پارسی-...-سری-اول پیامک-ویژه-اسفندگان،-روز-عشق-پارسی-...-سری-اول پیامک-ویژه-اسفندگان،-روز-عشق-پارسی-...-سری-اول پیامک-ویژه-اسفندگان،-روز-عشق-پارسی-...-سری-اول امتیاز : 2042 ادامه مطلب| دیدگاه(2)

تاریخ: چهارشنبه 04 اسفند 1389 ساعت: 17:18 بازدید: 3367 نویسنده: Mehrdad-p70

اسفندگان روز عشق پارسی


0000000000000000000000000000000
0000000000000000000000000000000
0000000777770000000777770000000
0000077777777700077777777700000
0000777777777770777777777770000
0000777777777777777777777770000
0000077777777777777777777700000
0000007777777777777777777000000
0000000077777777777777700000000
0000000000777777777770000000000
0000000000000777770000000000000
0000000000000007000000000000000
اسفندگان مبارک
Yell

امیدوارم پلنگ مشک زیبایی ها همیشه تو دشت سبز قلبت خونه کنه اسفندگان مبارک عزیزم


میدونی اسفندگان یعنی چی؟ یعنی اینکه یه عاشق واقعی باید به یه نفر دل ببنده و تا آخر عمر هم عاشقانه عاشقش باشه
عاشقتم تا همیشه ... اسفندگان مبارک

قلب مهربانت در روز اسفندگان مثلثی را می ماند در دریای عشق
!!!مرا در خود کشیدی برمودای من


سلام

یه چیز میگم بگو باشه
اسفندگان مبارک باشه
یه ماچ میدی دلم وا شه !؟

________ papedia.blogveb.com ________
________ *** اسفندگان مبارک *** ________موضوعات:سایر پیامک های پارسی ,
پیامک-تبریک-اسفندگان-روز-عشق-ایرانی-...-سری-دوم پیامک-تبریک-اسفندگان-روز-عشق-ایرانی-...-سری-دوم پیامک-تبریک-اسفندگان-روز-عشق-ایرانی-...-سری-دوم پیامک-تبریک-اسفندگان-روز-عشق-ایرانی-...-سری-دوم پیامک-تبریک-اسفندگان-روز-عشق-ایرانی-...-سری-دوم امتیاز : 2238 ادامه مطلب| دیدگاه(1)

تاریخ: یکشنبه 24 بهمن 1389 ساعت: 20:32 بازدید: 700 نویسنده: Mehrdad-p70

سلام بر همه پارسی زبانان ..........

اصلا فکر نکنید می خوام بهتون تبریک بگم!!!

در حالی که تو خیلی از وبلاگ ها حرف از ولنتاین و ... است و ظاهرا خیلی هم براشون مهمه!(خوب شاید جذب بازدید کننده را مهم تر از فرهنگ وطنشون میدونن!)

راستش دوباره مرغ همسایه غاز شده!

ولی خوب اینجا این خبرها نیست!

اومدم بگم 5اسفند حتما یه سر به ما بزنید تا بگم چی به چیه؟!

حالا نکته خیلی درد آور اینکه بعضی از دوستان هم که در مورد اسفندگان می نویسند به اشتباه تاریخ این جشن را 29بهمن اعلام می کنند! خیلی زشته...

به هر حال اگه می خواهید دلایل قانع کننده در مورد تاریخ برگزاری جشن را بخوانید 5اسفند یادتون نره ...

یا حقموضوعات:جشن ها و مراسم های پارسی ,
تبریک-........-نه! تبریک-........-نه! تبریک-........-نه! تبریک-........-نه! تبریک-........-نه! امتیاز : 2039 دیدگاه(1)

آخرین مطالب

دوشنبه 25 مهر 1390
سه شنبه 02 فروردین 1390
سه شنبه 02 فروردین 1390
پنجشنبه 05 اسفند 1389
پنجشنبه 05 اسفند 1389
پنجشنبه 05 اسفند 1389
چهارشنبه 04 اسفند 1389
چهارشنبه 04 اسفند 1389
چهارشنبه 04 اسفند 1389
یکشنبه 24 بهمن 1389
جمعه 22 بهمن 1389
پنجشنبه 07 بهمن 1389
یکشنبه 03 بهمن 1389
چهارشنبه 29 دی 1389
دوشنبه 27 دی 1389

مطالب محبوب

صفحات مطالب

1|2|3|4|5|6|7|8|9|10|
نظرسنجی
به نظر شما زشت نیست که بین ولنتاین و اسفندگان تفاوتی قائل نیستیم و فرهنگ آریایی خودمون را زیر پا گذاشته و فرهنگ غرب را می پرستیم؟


نتايج|| آرشیو نظرسنجی