پارسی پدیا- زاینده رود و سی وسه پل و مشکلات .... گزارش کامل

تاریخ: جمعه 16 مهر 1389 ساعت: 14:15 بازدید: 1988 نویسنده: Mehrdad-p70

 
سلام دوستان
پر حرفی نمی کنم و فقط شما را به طور جدی به خواندن ادامه مطلب دعوت می کنم ...
مطلبی که برای تهیه آن واقعا وقت گذاشته شده ...
از خشکی زاینده رود تا خطر نابودی سی و سه پل و....

راینده رود


 تمامی عکس گرفته شده در تاریخ 89/7/10  توسط Mehrdad-p70 است.
 این رودخانه از زردکوه واقع در رشته کوه زاگرس سرچشمه می‌گیرد.وجه تسمیه آن بدین جهت می‌باشدکه درطول مسیر چشمه‌های متعددی زایش کرده وبه آن می‌پیوندد. جهت افزایش آب ان در زمانهای قدیم ازجمله هخامنشیان-ساسانیان-سلجوقیان-صفویان اقداماتی جهت حفر کانال صورت گرفته که نتیجه کاملی در برنداشته‌است.
درزمان رضاشاه اولین تونل به بهره برداری رسید.تونل دوم نیز درزمان محمدرضاشاه راه اندازی گردید.عملیات حفر تونل سوم در همین زمان شروع ولی بدلیل وقوع انقلاب تعطیل گردید.بعد ازانقلاب باتاخیر بسیار زیادعملیات حفاری مجدداً آغاز گردید....

 زاینده رود
 ########################################################################

اما به رغم تلاش های زیاد این رود در دو سال اخیر شاهد خشکی بوده است و این مسئله تمامی اصفهانی ها را به شدت ناراحت کرده و آن ها معتقدند که علاوه بر کاهش ریزش باران یکی از مهم ترین دلایلی که باعث خشک شدن زنده رود شده است بخشیدن آب این رودخانه به استان های مجاور و حتی برخی از کشاورزان آن ها است .....
...........
سلام دریا،سلامدریا،فشانده گیسو! گشوده سیما!
همیشه روشن، همیشه پویا، همیشه مادر، همیشه زیبا!

سلام مادر، که میتراود، نسیم هستی، زتار و پودت.
همیشه بخشش، همیشه جوشش، همیشه والا، همیشه دریا!

سلام دریا، سلام مادر، چه می سرائی؟ چه می نوازی؟
بلور شعرت، همیشه تابان، زبان سازت، همیشه شیوا.

چه تازه داری؟ بخوان خدا را، دلم گرفته، دلم گرفته!
بخوان خدا را ....

ه میتوان گفت من هم گنهكاری از زمره دیگر گنهكاران و شاید تو هم.خود را بهتر است مبری از این اتهام نكنیم كه كوچكترین گناهمان، گناه بزرگ ناشكری است.ترا به خدا بیایید همگی دعای باران و نماز باران بخوانیم ...

 زاینده رود

رسول خدا(ص)فرموده است:

وقتی خداوند بر امتی غضب کند و عذاب بر آنان نفرستد،نرخ هاگران می شود و عمرها کوتاه می گردد،تجار سود نمی برند و درخت ها میوه نمی دهند و نهرها پر آب نمی شود و باران از مردم قطع می شود و اشرار برآنان تسلط می یابند. (2) در حدیث دیگری،امام صادق(ع)فرموده است:

«...و اذا جار الحکام فی القضاء امسک القطر من السماء» (3) هر گاه زمامداران و حاکمان،در دادرسی ستم کنند،باران از آسمان قطع می شود.

طبق روایات،غیر از آنچه یاد شد،شیوع گناه،کفران نعمت،منع حقوق،کمفروشی،ظلم و حیله،ترک امر به معروف و نهی از منکر،ندادن زکات و...نیز،گاهی سبب قطع باران می شود. (4) در حدیث آمده:حضرت سلیمان با اصحاب خود برای نماز باران بیرون می رفت.در راه،به مورچه ای برخورد که یکی از پاهایش را به آسمان بلند کرده و می گوید:خدایا!ما مخلوقات ضعیف تو هستیم و ازروزی تو بی نیاز نیستیم،پس به سبب گناهان بنی آدم،ما را به هلاکت مرسان.

وقتی رحمت الهی(باران)قطع شود و چشمه ها و قنات ها بخشکدو کمبود آب پدید آید،برای نزول رحمت الهی و آمدن باران،نمازمی خوانند.نام این نماز،نماز استسقاء،یا نماز باران است.
کیفیت نماز باران
مثل نماز عید،دو رکعت است و رکعت اول،پنج قنوت و رکعت دوم چهار قنوت دارد و بهتر است که با جماعت خوانده شود.
در قنوت ها،هر دعایی می توان خواند،ولی بهتر است دعایی خوانده شود که در آن،از خداوند،طلب باران شده باشد و قبل از هر دعا،صلوات بر پیامبر و آلش فرستاده شود.مستحب است که حمد و سوره اش بلندخوانده شود.
فقط در هنگام خواندن دعا و نماز باران یادتان باشد چتر در دست داشته باشید و زاینده رود را هم فراموش نکنید که خداوند کریم است ....

 سی و سه پل
عکس اصلی

 ########################################################################
 سی و سه پل
عکس اصلی

 ########################################################################
 سی و سه پل خشک
عکس اصلی

 ########################################################################
 زاینده رود خشک
عکس اصلی

 ########################################################################
 زاینده رود خشک
عکس اصلی

 ########################################################################پس از خشکسالی زایند رود و همراه با آن اصفهانی ها نگرانی ها و دردهای دیگری هم بر دل دارند که بخش اعظم آن به مردم و پس از آن مجریان امور بر می گردد در رای آن هم مشکلات سی و سه پل ....

سی‌وسه‌پل یا پل الله‌وردی خان روی زاینده رود در شهر اصفهان زده شده‌است. این پل که شاهکاری بی همتا از آثار دوره پادشاهی شاه عباس یکم است، به هزینه و بازبینی سردار سرشناس او الله وردی خان بنا شده‌است. نام‌های دیگر این پل «سی و سه پل» و «پل سی و سه چشمه» و «پل چهارباغ» و «پل جلفا» و سرانجام «پل زاینده رود» است. تاریخ بنای این پل را شیخ علی نقی کمره‌ای شاعر زمان شاه عباس در شعری به گونه ماده تاریخ، سال ۱۰۰۵ هجری به حساب آورده‌است و این سال، درست هم‌زمان با روزهایی است که خیابان بی‌همتای چهارباغ هم ساخته شده‌است. این پل نزدیک ۳۰۰ متر درازا و ۱۴ متر پهنا دارد و درازترین پل زاینده رود است. در دوره صفویان مراسم جشن آبریزان یا آب‌پاشان در کنار این پل صورت می‌گرفته‌است و در سفرنامه‌های جهانگردان اروپایی آن دوران اشاراتی به برگزاری این جشن شده‌است. ارامنه جلفا هم مراسم خاج‌شویان خود را در محدوده همین پل برگزار می‌کرده‌اند.

اولین مشکل چیزی است به نام "یادگاری"
آری درست خواندید "یادگاری هایی که نه تنها چهره ی سی وسه پل را بلکه سایر آثار تاریخی به ویژه پل ها را زشت کرده است ...
خواهش می کنم دیگر کسی این یادگاری ها را ننویسد ...
به خاطر خودتان ، به خاطر ایران، به خاطر اصفهان و پل هایش، به خاطر حفظ آبروی ایرانی (در مقابل توریست ها)، و به خاطر هر چیزی که برایتان مهم است این کار را نکنید ....
به عکس های زیر نگاه کنید واقعا مایه ی شرمندگی و خجالت است ...

 سی و سه پل
عکس اصلی

#########################################################################
 سی و سه پل

#########################################################################
 سی و سه پل

#########################################################################

 سی و سه پل
از مهمانان عزیز هم خواهش می کنم یادگاری ننویسند...
#########################################################################

 سی وسه پل

#########################################################################

 سی وسه پل


 دومین مشکل " آتش"
واقعا مشکلاتی که سی و سه پل را تهدید می کند واقعا مسخره است ولی متاسفانه هست !!
 به عکس های زیر نگاه کنید و خودتان قضاوت کنید که مقصر کیست؟!

 سی و سه پل
عکس اصلی

#########################################################################

 سی وسه پل

هر چند ما مقصریم ولی شهرداری و سازمان میراث فرهنگی هم در مرمت این نقاط کوتاهی کرده اند، در این زمینه اطلاع زیادی ندارم ولی به نظر نمیزسه پوشاندن این لکه های سیاه خیییلی مشکل باشه ...

سومین مشکل " خشکی"

 زاینده رود خشک
عکس اصلی

#######################################################################

 زاینده رود خشک
عکس اصلی


 زاینده رود خشک

چون این پل از آهک و زرده تخم مرغ درست شده است آب موجب استحکام آن و خشکی باعث تخریب آن می شود که انشا ا... همگی دعا کردیم و آمین گفتیم تا خداوند در رحمتش را بگشاید.

و مشکل چهارم " مترو"
 مترو
مشکلی که پل را به طور کاملا اساسی تهدید می کند و عامل این تهدید هم مسئولین هستند.
به همین خاطر به طور مفصل به آن می پردازم:
 بررسي روند پرونده جنجالي مترو اصفهان و اتفاقات اخير آن

نوشدارو و مرگ سهراب


شايد سن من و دوستانم آن قدر نباشد كه نابودي "حمام خسروآقا" را به چشم ديده باشيم، ولي شنيده ايم و خوانده ايم كه مي گفتند حمام را براي احداث يك خيابان در دل بافت تاريخي شهر خراب كردند.

براي نابودي حمام خسرو آقا ، يك بار در سال 1358، در سر ستونهاي سنگي اين حمام ماده منفجره كار گذاشتند كه بعد از انفجار، ستونها ريخت ولي به واسطه مرمت صورت گرفته در اين حمام ، سقف آن ريزش نكرد. به نظر اتفاق خوبي نمي رسيد چون مديران شهري وقت را مجبور به استفاده از لودرها و ماشين هاي سنگين در مرحله دوم تخريب در سال 1374 براي تكميل پروژه كرد و همه چيز تمام شد. آري سهراب زخمي شده در مرحله اول، در مرحله دوم بدون نوشدارو قرباني احداث يك خيابان در بافت تاريخي شهر شد.

سالها گذشت و سنت كهن مرگ سهراب و رسيدن نوشدارو پس از مرگ آن، در خفا و يا آشكارا در گوشه گوشه ي اين شهر كهن اجرا شد. حالا ما هم بزرگتر شده ايم و چشمان خود را باز كرده ايم تا برحسب رسالتي كه داريم ، از جان سهرابهاي شهر ديده باني كنيم. به آنجا رسيديم كه صحبت از پروژه احداث مترو اصفهان به ميان آمد. بدون ترديد خبر خوشايندي براي همه مردم بود، چون با وجود مترو تحولات چشمگيري در حمل و نقل شهري بوجود مي آمد.‌

 

 


تا اينكه مسير عبور مترو مشخص شد و اولين نكته مشهود در آن، هدف گرفته شدن بافت تاريخي شهر اصفهان توسط اين مار آهنين بود. آري مترو اصفهان طبق نقشه طراحي شده مسئولين شهري بايد چهارباغ عباسي تا هزار جريب را كه محور تاريخي شناخته شده اي بود و شامل ده ها اثر تاريخي مي شود، در نوردد.

از همان ابتدا در خصصوص آسيب ديدن چهارباغ و بافت تاريخي آن با حفر تونل مترو و عبور آن، گفتيم و گفتيم و گفتيم تا با تصويب مصوبه اي در شوراي عالي ترافيك در سال 81 ، عبور مترو از خيابان چهارباغ عباسي منتفي شد. مصوبه اي كه حتي اصلاحيه آن در سال 85 نيز ماهيت آن را تغيير نداد. خوشحال و سرمست بوديم كه به موفقيتي بي نظير و دري گرانبها دست يافته ايم چون باعبور مترو از خيابان شمس آبادي، هم خيابان چهارباغ عباسي و آثار ارزشمند تاريخي موجود در آن مانند مدرسه چهارباغ و غيره از آسيب مصون مي ماند و هم مترو با فاصله اي مناسب از پل تاريخي سي و سه پل عبود ميكرد. ولي اينگونه نشد، در مورد دلايل آن زياد فكر كردم و اشتباهاتي كه در اين بين رخ داد. بايد اعتراف كنم نمي دانستم اراده اي مافوق اراده شوراي عالي ترافيك كه رياست آن را رئيس جمهور برعهده دارد، در شهر اصفهان وجود دارد و مصوبات اين شورا را، آنگونه كه مي خواهد تفسير مي كند.

مصوبه شوراي عالي ترافيك را آنگونه كه خواستند خواندند و حفاري در چهار باغ عباسي را آغاز كردند. تعدادي از دوستداران ميراث فرهنگي به دادگاه شكايت بردند و اين دادگاه، حكم توقف عمليات حفاري را صادر كرد. اعتراف مي كنم كه در اينجا هم نمي دانستم اراده اي وجود دارد كه حتي از نقض حكم مقام قضائي نيز ابائي ندارد!

سر برنده دستگاه حفار، تراشيدن خاك قديمي ترين و تاريخي ترين خيابان كشور و اولين خيابان دوطرفه جهان را آغاز كرد و عليرغم همه اعتراض ها، به پايان رساند تا پرونده مربوط به آن به تاريخ سپرده شده و قضاوت در خصوص آن نيز به تاريخ ارجاع شود.

چهارباغ عباسي توسط ماشين حفار درنورديده شد و پروژه متر خط شمال-جنوب اصفهان به حساس ترين نقطه در طول مسير خود رسيد. جائي كه مشهورترين پل ايران يعني الله وردي خان (سي و سه پل) با بيش از 400 سال سابقه تاريخي محكم و استوار ايستاده است.

اهميت و حساسيت مساله در حدي بود كه افكار عمومي انتظار داشته باشند حفاري در اين نقطه با دقت و حساسيت فراوان و نظارت كارشناسان ملي و بين المللي صورت گيرد.

در اينجا باز هم بايد اعتراف كنيم!

اعتراف مي كنم بيشترين دغدغه اي كه در خصوص عبور مترو از نزديكي سي و سه پل داشتيم، ايجاد لرزه توسط دستگاه حفار در زمان حفاري و حركت مترو در زمان راه اندازي بود كه اين لرزه ها را براي اين پل تاريخي مناسب نمي دانستيم.

نمي دانستم سوء مديريت، پي سي و سه پل را هدف گرفته است! نمي دانستيم در اين نقطه حساس به قدري با دقت عمل مي شود كه 30 رينگ (معادل 40 متر) اشتباه حفاري مي شود! و رئيس سازمان قطار شهري اصفهان اين انحراف را امري طبيعي دانسته و حفاري در كنار سي و سه پل را با حفاري در تونلهاي آب و فاضلاب مقايسه مي كند!

نمي دانستم دستگاه حفار كه بايد حفاري هر رينگ از مسير را در شرايط عادي در اين شرايط، حداكثر در دو ساعت انجام دهد، حفاري يك روزه داشته و با مصالحي شبيه پي يك سازه مواجه شده است تا حدي كه سر برنده آن خم شده و كسي نبود كه بگويد چرا؟

نمي دانستم حفاري در اين نقطه براي اين مديران به قدري مهم بوده است كه بر اساس گزارش شركت نقشه بردار آلماني پروژه يعني VMT ، مانيتور نقشه برداري دستگاه حفار تونل شرقي معيوب و ويروسي بوده است و عيبهاي فني ديگر كه همه ناشي از بي توجهي مديران است!

نمي دانستم حضور و نظر بازرسان و كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي به قدري جدي بوده است كه در زمان بازديد آنان، كارگاه را تعطيل مي كرده اند و حتي به دليل حضور اين بازرسان، شماره و تاريخ سگمنت ها را پاك مي كرده اند تا به اين بازرسان بگويند اينجا كار تعطيل است و پيش روي نداريم كه نيازي به بازرسي شما باشد!

اينجا اصفهان است. شايد اينجا اصفهان بود!

نوشتند كه مترو سي و سه پل را تهديد نمي كند و شايعات افراد غير مسئول است كه تهديد كننده سي و سه پل است. به آنان بايد گفت چرا مقامات مسئول دو ماه سكوت كردند و در خصوص اين انحراف و اين مشكل بزرگ هيچ سخني به زبان نياوردند و فقط پنهان كاري كردند تا امروز به قول شما "افراد غير مسئول" مجبور به پرده برداشتن از قضيه شوند. چرا اگر عبور مترو تهديد كننده سي و سه پل نبوده، رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري از كار خود بركنار مي شود.

نوشتند "اعضاي شوراي اسلامي شهر اصفهان بر روي عمليات حفاري مترو اصفهان نظارت داشته اند و دارند" به آنان بايد گفت پس چرا تا قبل از انتشار اخبار مربوط به اين قضيه توسط افراد به اصطلاح شما "غير مسئول" ، بسياري از اعضاي شوراي شهر اصفهان از اين مساله كاملا بي اطلاع بودند؟ و حتي يك روز بعد از انتشار خبر، اين قضيه از سوي سخنگوي كمسيون عمران شوراي شهر اصفهان تكذيب شد؟

بافرض درست بودن اين صحبت، اين نظارت در چه سطح كيفي بوده است كه از ايجاد اين همه مشكل فني جلوگيري نشده است؟ چرا فقط آموخته ايم كه همه چيز را توجيه كنيم؟

به خبرنگاران در كنفرانس مطبوعاتي رئيس سازمان قطار شهري گفتند شما در جايگاهي نيستيد كه ما را متهم كنيد. به آنان بايد گفت خبرنگار چشم و گوش مردم است و وظيفه ديده باني و دفاع از حقوق مردم را به عهده دارد. او به عنوان زبان مردم آزاد است در برابر سوء مديريتها بايستد و فرياد بزند "من متهم مي كنم". پس اگر جايگاهي براي او تعريف نمي كنيد يعني حقي براي ديده باني مردم قائل نيستيدو به بالا دست بودن مردم در نظام اسلامي بي اعتقاديد.

ديگر رمقي براي ادامه دادن اين خواندن ها و نوشتن ها نمانده است. به ياد "حمام خسرو آقا" افتادم و شهراب نوشدارو نيافته.

اين بار سهراب داستان ما يعني سي و سه پل، دو ماه است در دل خاك اصفهان زخمي شده است، ولي زحمي شدن او را از ديگان مردم پنهان كردند و مي كنند. بيائيد تاسنت قديمي نوشدارو نرسيدن به سهراب را بشكنيم و اين بار زودتر از لودرها به سهراب برسيم!

دريغ است ايران كه ويران شود...
منبع: http://www.mafiyakosh.blogfa.com/post-30.aspx

اما در خبرگزاری مهر اینچنین میخوانیم :
عبور مترو باعث نشست سی و سه پل می شود

اصفهان - خبرگزاری مهر: در حالی که کارشناسان و مسئولان سازمان قطار شهری اصفهان عبور مترو از زاینده رود و مجاورت زاینده رود را پدیده ساده‌ای می دانند اما کارشناسان متخصص بر این باورند که عبور مترو از فاصله 40 متری سی و سه پل زمینه لرزش این بنای تاریخی را مهیا می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان، در حالیکه عبور مترو از بستر زاینده رود باید با دقت زیادی صورت گیرد و عاری از هر گونه مشکلی باشد شهردار اصفهان،‌ سید مرتضی سقائیان نژاد در این خصوص گفت: حفاری تونل قطار شهری در مسیر رودخانه بدون بروز هیچ مشکلی مدت زیادی است انجام شده اما در ابتدای خیابان چهارباغ بالا در تونل شرقی مترو دستگاهTBM در هنگام حفاری به دلیل دستکاری در سیستم برنامه آن دچار 6 متر انحراف به سمت شرق شده است.

این در حالی است که یک متخصص سازه و ژئوفیزیک که مدت 20 سال روی پل خواجو، منارجنبان، میدان نقش جهان و نیز این اواخر روی مسجد شیخ لطف الله و مسجد امام به صورت جامع تحقیق و بررسی کرده و اطلاعات دقیقی از نوع ساخت و ساز آثار تاریخی اصفهان دارد و سخنانش خود گواه از سوز، تجربه و فعالیتش در راستای شناخت هر چه بیشتر اثار تاریخی اصفهان دارد در گفتگو با خبرنگار مهر در اصفهان اظهار داشت: بارگذاری مترو، آب و خاک اصفهان نیازمند مطالعات بسیار عمیقی است ‌و در مکان‌هایی که آثار تاریخی وجود ندارد اصل عبور مترو بر اساس رفتار سازه بتن است.
وی ادامه داد: در شهر تاریخی اصفهان اصل تعیین کننده، رفتار سازه‌های موجود است که باید بارگذاری روی آن لحاظ و در خصوص عبور تونل مترو نیز باید مرجع کنترل و رفتار بناهای تاریخی اطراف خود باشد.

عبدالعظیم شاه‌کرمی ادامه داد: در زمان حفاری مترو باید به این نکته توجه داشت که این حفاری دو نوع بارگذاری را به دنبال دارد که در گام نخست ساختمان‌های مجاور تونل حفاری شده به سمت تونل مترو حرکت خواهند کرد، چرا که با این حفاری یک دیوار حائل از کنار ساختمان حذف خواهد شد.


شاه کرمی تصریح کرد: در مرحله دوم، یک جریان آب زیرزمینی توسط تونل مترو قطع که این امر در نهایت سبب ایجاد تغییر و خشک شدن یک طرف و بالارفتن سطح آب زیرزمینی در طرف دیگر تونل خواهد شد که این مشکل در اصفهان بسیار حائز اهمیت است.

این متخصص سازه اظهار داشت: مشکل تغییر سطح و جریان آب زیر زمینی و حذف بار جانبی از روی سی و سه پل مسائل مهمی است که در صورت حذف بار جانبی در نهایت این بنای تاریخی به سمت تونل مترو حرکت خواهد کرد.

ارتعاشات حاصل از عبور مترو برای سی و سه پل بسیار زیان‌آور است، چرا که این ارتعاش خود عامل تحریک کننده و مخرب برای ساختمان و بنای سی و سه پل است

عبدالعظیم شاه کرمی

شاه کرمی ادامه داد: ارتعاشات حاصل از عبور مترو برای سی و سه پل بسیار زیان‌آور است، چرا که این ارتعاش خود عامل تحریک کننده و مخرب برای ساختمان و بنای سی و سه پل است.

وی افزود: عبور مترو از کنار سی و سه پل یک بارگذاری ارتعاشی بلند مدت را به همراه دارد و در محیط اصفهان که دارای خاک خیس، پیوسته و ریز دانه است، سبب انتشار سریع ارتعاش خواهد شد که در زمان بهره برداری از تونل مترو زمینه ایجاد ارتعاش موج s وp به طور مستمر فراهم می‌شود که این مسئله عاملی زیان آور به شمار می‌رود.

این متخصص سازه و ژئوفیزیک در ادامه با اشاره به اینکه اصفهان شهر زلزله خیزی نیست، اظهار داشت: این امر مورد توجه معماران گذشته بوده و بناهای تاریخی اصفهان برای زلزله و ارتعاش طراحی نشده است.

وی تصریح کرد: معمولا بناهای تاریخی اصفهان دارای دو ویژگی استفاده از ملات گچ به سبب خشکی هوا و عدم توجه به نیاز بارگذاری افقی است.

شاه کرمی در ادامه یکی از دلایل بلندی قامت بناهای تاریخی اصفهان را نیز در همین اصل دانست و گفت: چون معمولا در اصفهان زمین لرزه وجود نداشته در بناهای تاریخی اصفهان نیز بار افقی لحاظ نشده و این موضوع در کل بناهای موجود در میدان نقش جهان اصفهان و پل‌های تاریخ اصفهان چون سی و سه پل به چشم می‌خورد.

وی اظهار داشت: اکنون عبور مترو از کنار این بنای تاریخی ایجاد ارتعاش و بارگذاری مکرر افقی را به دنبال دارد.

شاه کرمی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مترو در برخی از نقاط خود حذف یا افزایش آب را به همراه دارد، اظهار داشت: ‌این امر نیز در ایجاد بار ارتعاشی، صدمات و آسیب مکانیکی زود رس و سریع روی بنا تاثیر بسزایی دارد.
شاه کرمی همچنین به دلایل لرزش زمین اطراف این بنای تاریخی اشاره کرد و اظهار داشت: پدیده Liquefaction (روان گرایی ماسه) در اصفهان عاملی است که از اهمیت بسیاری برخوردار است و عبور مترو در زیر بستر رودخانه نیز زمینه لرزش ماسه‌های اطراف خود را فراهم و این ارتعاش در نهایت روان شدن ماسه و نشست موضعی 33 پل در سطح وسیعی را سبب می‌شود.
پدیده روان گرایی ماسه اطراف پل، بالا آمدن آب زیر زمینی کنار و اطراف این بنای تاریخی و ارتعاش از جمله عواملی هستند که در خصوص مترو و آثار تاریخی اصفهان بسیار حائز اهمیت است

این متخصص سازه و ژئوفیزیک با اشاره به اینکه متاسفانه آنچه به نظر می‌رسد این پدیده‌ها در مطالعات مترو لحاظ نشده تصریح کرد: اگر چنین باشد نباید فراموش کرد که پدیده روانگرایی ماسه اطراف پل، بالا آمدن آب زیر زمینی کنار و اطراف این بنای تاریخی و ارتعاش از جمله عواملی هستند که در خصوص مترو و آثار تاریخی اصفهان بسیار حائز اهمیت است.

وی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر که رعایت فاصله 40 متر آیا تاثیری در ارتعاش و دیگر عوامل ندارد، اَظهار داشت: نباید فراموش کرد که ارتعاش فاصله نمی‌شناسد و اینکه گفته می شود فاصله 40 متری باید دید که محاسبه آنان بر چه باری بوده و این محاسبه بستگی به مصالح بکار رفته در زمین و اصل خستگی زمین دارد.

شاه‌کرمی خاطر نشان کرد: پدیده روان گرایی ماسه در بیش از 40 متر مطرح شده است.

اما سایر مطالب مرتبط در این خبرگزاری :

ادامه مسیر تونل متروی اصفهان گزینه نهایی است

میراث فرهنگی تاثیر عبور مترو بر آثار تاریخی اصفهان را بررسی می‌کند

جدال با هویت اصفهان/ تاثیرات مخرب قطار شهری نیازمند بررسی است

سی و سه پل در یک قدمی تخریب/ شهرداری از دادگستری تامین دلیل گرفت

مترو از 27 متری سی و سه پل گذشت/ بازدید از تونل غربی به جای شرقی

عملیات حفر تونل در محدوده سی و سه پل از سر گرفته می شود

مردم باید جزئیات دلایل انحراف متروی اصفهان را بدانند

مترو نباید از چهارباغ گذر می‌کرد/ تخریب سی و سه پل در راه

انحراف در متروی اصفهان تعمدی است/ مترو باید سریعتر به اتمام برسد


دلت گرفت

شکوه قامت ایستاده ات چگونه شکست؟

چگونه حنجره ی آفتابی ات پژمرد؟

دلت گرفت ...

همچنین در این خبرگزاری مطلب جالبی به شرح زیر آمده است:

بر اساس یک نظر سنجی؛
81 درصد مردم مسئولان را عامل تخریب احتمالی سی و سه پل می‌دانند

اصفهان - خبرگزاری مهر: برنامه زنده تلویزیونی شبکه یک با عنوان "تیتر یک" بر اساس یک نظر سنجی زنده از بینندگان این شبکه اعلام کرد: بیش از 81 درصد از مردم، مسئولان اصفهانی را عامل در معرض خطر قرار گرفتن سی سه پل می‌دانند.

به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان، در این برنامه که روز گذشته از شبکه یک به صورت زنده و سراسری پخش شد بیش از 16 هزار و 583 نفر از بینندگان در نظر سنجی شرکت کردند.

مجری این برنامه زنده تلویزیونی در لحظه اعلام نتایج این نظر سنجی با اشاره به اینکه باید در این عرصه شهردار اصفهان توجه داشته باشد، گفت: 13 هزار و 593 نفر از شرکت کنندگان معادل 81 درصد بی‌توجهی مسئولین، ‌498 نفر معادل سه درصد گذشت زمان،‌ هزار و 496 نفر معادل نه درصد نیز حوادث پیش بینی نشده و 997 نفر معادل شش درصد نیز سهل انگاری شهروندان را عامل در معرض خطر قرار گرفتن سی سه پل را مسئولان می‌دانند.

این نظر سنجی از این جهت اهمیت دارد که شهردار اصفهان در نشست خبری خود خطاب به برخی از خبرنگاران اظهار داشت: شما باید اجازه قضاوت را به مردم بدهید و نباید تشویش اذهان کنید.
    نظر سنجی سی وسه پل
در بخش دیگری از این جلسه معاون فرهنگی شهرداری اصفهان ضمن تکذیب عبور مترو از چهارباغ اصفهان گفت: مترو از چهارباغ اصفهان گذر نکرده و مسیر آن بین خیابان شمس آبادی و چهارباغ است، ‌این در حالی است که چندی پیش رئیس سازمان قطار شهری اصفهان در این خصوص اظهار داشت: هر دو تونل متروی اصفهان از خیابان چهارباغ گذر کرده، چنانچه این تونل‌ها از باند غربی چهارباغ عبور و یکی از آنها دقیقا از پیاده روی غربی چهارباغ اصفهان گذر می‌کند.

 در این جلسه تحویل پور که مورد انتقاد در خصوص مرمت پل خواجو نیز قرار گرفت به شدت از مرمت این بنای تاریخی دفاع نمود.

در بخش دیگری از این جلسه یکی از خبرنگاران فعال در عرصه میراث فرهنگی نیز اظهار داشت: بر اساس اعلام نظر کارشناسان که اخبار آن در رسانه‌ها نیز منتشر شده حفاری انجام شده در تونل مترو به پل تاریخی سی و سه پل ضربه وارد کرده است.

حسن ظهوری بیان کرد: خشکسالی و عبور مترو باعث آسیب رساندن به پی پل تاریخی سی و سه پل می‌شود چرا که در واقع خشکسالی خود عاملی در پوک شدن ساروج‌های موجود در پایه‌های پل است و در نهایت این امر خسارات زیادی را به این بنای تاریخی وارد می‌کند.

همچنین در ادامه این برنامه تلویزیونی ابوالفضل قربانی سخنگوی شورای شهر اصفهان نیز اظهار داشت: موضوع متروی اصفهان پس از رسیدن به خیابان چهارباغ سیاسی شده است.

در این برنامه زنده تلویزیونی در واقع نیاز به حضور مدیر عامل سازمان قطار شهری اصفهان و شهردار اصفهان به عنوان متولیان امر خالی بود.

شوخی با سی و سه پل شایسته نیست / سخنان متناقض درباره عبور مترو
اصفهان - خبرگزاری مهر: اثر تاریخی ارزشمند سی و سه پل بار دیگر شاهد اتفاقی است که می تواند آسیبی جدی را برای آن رقم بزند و رفع آن هوشیاری مسئولان را می طلبد اما آنچه جای نگرانی است سخنان متناقضی است که دغدغه آسیب این بنا را در پیچ و خم این تناقضات دوچندان می کند.

به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان در پی انتشار خبری از سوی خبرگزاری مهر مبنی بر اینکه "مسیر تونل شرقی خط شمال - جنوب متروی اصفهان پس از عبور از زیر رودخانه زاینده رود، در حدود 30 رینگ (طولی معادل 40 متر) در کنار سی و سه پل به اشتباه حفاری شده است" مسئولان سازمان قطارشهری در اصفهان در راستای شفاف شدن موضوع، اقدام به برگزاری نشستی خبری برای نخستین بار کردند تا در این نشست 45 دقیقه‌ای شاید بتوانند بخشی از پاسخهای اصحاب رسانه را بدهند.

در بخش نخست این جلسه که البته تمام رسانه‌های اصفهان در آن دعوت نشده بودند، ‌مدیر سازمان قطارشهری اصفهان به سابقه پیدایش مترو در جهان پرداخت و پس از اعتراض خبرنگارن به پاسخ سوالات برخی اصحاب رسانه پرداخت که البته در همین پاسخها نیز سخنان متاقضی از سوی وی با سخنان دیگر مسئولان متولی به چشم می‌خورد.

 در حالی که عبدالجواد زعفرانی در پاسخ به خبرنگاران اظهار داشت که برای عبور مترو از بستر زاینده رود نظر مشاوران سازمان میراث فرهنگی لحاظ شده و در برخی نقاط از حداقل فاصله 40 متری تعیین شده توسط آنان و از 14 متری بستر رودخانه عبور کرده‌ایم، رئیس شورای شهر اصفهان در این خصوص در گفتگو با یکی از رسانه‌های اصفهان گفته بود: تونل تحتانی بستر زاینده رود از فاصله 150 متری و از عمق 20 متری سی و سه پل عبورکرده و هیچگونه برخوردی میان دستگاه ‌حفار تونل با پی های این پل صورت نگرفته است.

عباس حاج رسولیها در بخش دیگری از این گفتگوی خود با اشاره به اینکه بر عملیات حفاری مترو اصفهان نظارت می شود، افزود: برگشت این انحراف کار سختی نیست و با قوس هایی که برای عبور مترو مشکل ساز نباشد به راحتی این انحراف جبران می شود.

 ین در حالی است که رئیس سازمان قطارشهری اصفهان در خصوص رفع این مشکل اظهار داشت: در این راستا نزدیک به 10 طرح پیش روی این سازمان قرار گرفته که در حال بررسی آن هستیم و پس از اعلام موضوع می توان نتیجه را اعلام کرد.

 نتظار مردم، ‌اصحاب رسانه و دوستداران میراث فرهنگی در این عرصه این است که سازمان قطار شهری اصفهان با رعایت صیانت سی و سه پل راهکاری برای برون رفت از این مشکل پیدا کند زیرا این پل تاریخی 400 ساله همچون نگینی برای اصفهان است و در این خصوص همین بس که ادیب برومند در خصوص این پل تاریخی آورده است:

هر چه گویم نیز از سی و سه پل / نیست غیر از جزء ناچیزی زکل

چون پل خواجوست در مستحکمی / وز صلابت نیست هیچ او را کمی

باد صدها ره به معمارش درود / کز دل و جان طرح بنیادش نمود

گرنه معمارش به جان آراستی / چهارصد سال از چه پا بجاستی؟

متصل سازد به هم دو "چهارباغ" / سازد آیند و روندش با فراغ

.... دیده در گیتی فراوان رویداد / وز حوادث قصه‌ها دارد بیاد

باشدش بگشوده سی و سه دهان / هر یکی گویای اسرار پنهان

و ... .

دوستی می گفت شاید این مسئله مترو سی وسه پل شایعه باشد ولی اولا تا نباشد چیزکی مردم (و خبرگزاری ها) نگویند چیز ها دوما اگه شایعه بو که به طور جدی تکذیب می شد و روند کار هم آشکار ... واین حرف های ضد ونقیض هم از مسئولین شنیده نمی شد.


نگرانی حامیان میراث‌فرهنگی از تخریب سی‌وسه‌پل / انکار عضو شورای شهر اصفهان
 داستان متروی اصفهان و میراث فرهنگی اصفهان، داستان تازه‌ای نیست. ماجرا از واپسین سال‌های دهه ۷۰ آغاز شد.
هادی نیلی: با وجود کنج‌کاوی و پرس‌وجوی شهروندان اصفهانی و همین‌طور خبرنگاران درباره خبرهای تاییدنشده مبنی بر آسیبی که عملیات حفر تونل متروی اصفهان به سی و سه پل زده است، مسئولان متروی اصفهان و شهرداری این شهر تاریخی پاسخ دقیق و جامعی در این باره نمی‌دهند. با این حال بر اساس همین اطلاعات محدودی که در این باره روشن شده است، دستگاه حفر تونل (TBM) با انحراف از مسیر پیش‌بینی‌شده‌اش، پس از عبور از زیر رودخانه زاینده‌رود، نزدیک به 40 متر در کنار سی و سه پل به اشتباه حفاری کرده است.

از زمان وقوع این اشتباه در شهریورماه امسال و انتشار خبر آن در رسانه‌ها، ادامه پروژه مترو در این مسیر تاکنون متوقف شده اما این توقف ناگزیر دستگاه TBM، هنوز مایه نگرانی فعالان حمایت از میراث فرهنگی است.

در همین حال یکی از اعضای شورای شهر اصفهان از آغاز ادامه کار در حفر تونل مترو اصفهان در مسیر چهارباغ ظرف دو تا سه هفته آینده خبر داده است.

وحید فولادگر با رد انحراف تونل مترو به سمت پایه‌های سی و سه پل گفت: مسیری که از ابتدا برای مترو پیش بینی شد در نزدیکی سی و سه پل بود. در بخشی از مسیر به سمت چهار باغ انحرافی پیش آمد که حداکثرعرض انحراف آن 6 متر بوده است. البته این انحراف نه تنها موجب نزدیکی تونل به پایه های پل نشده است، بلکه از آن دور هم شده است. در حقیقت این انحراف، موجب رد شدن تونل از پایه ها شده است.

همکاری‌نکردن مسئولان اصفهانی با رسانه‌ها برای روشن‌شدن نحوه ادامه عملیات عمرانی متروی این شهر، به نگرانی‌ها در این باره دامن زده است. برخی مشاهدات محلی حاکی از وجود خاکی زردرنگ در میان خاک‌های حفاری‌شده تونل است.

با توجه به بافت این خاک، برخی کارشناسان در این زمینه ابراز نگرانی کرده‌اند این خاک ممکن است ناشی از برخورد مستقیم دستگاه حفار تونل با پایه‌های قدیمی پل باشد.

اما از زمان وقوع این حادثه تا کنون نه تنها به خبرنگاران اجازه بازدید از این بخش تونل داده نشده، بلکه گفته می‌شود مسئولان شهری و مترو اصفهان حتی اجازه بازدید کارشناسان میراث فرهنگی را نیز از این تونل خبرساز نداده‌اند.

نگرانی فعالان حمایت از آثار فرهنگی اصفهان از آن روست که در برنامه ارائه‌شده از سوی سازمان میراث فرهنگی اصفهان، 127 اثر در محور فرهنگی تاریخی اصفهان به ضمیمه پرونده جهانی میدان نقش‌جهان، در فهرست میراث جهانی به ثبت خواهند رسید. سی و سه پل اصفهان، یکی از این 127 اثر است.

قرار نبود از زیر چهارباغ بگذرد و گذشت
داستان متروی اصفهان و میراث فرهنگی اصفهان، داستان تازه‌ای نیست. ماجرا از واپسین سال‌های دهه ۷۰ آغاز شد. در سال ۷۹ شورای عالی ترافیک کشور تصویب کرد که متروی این شهر در ادامه مسیر خود از زیر محور چهارباغ عبور کند.

با توجه به قدمت بافت تاریخی خیابان چهارباغ و وجود آثار و بقایای تاریخی در لایه‌های زیرین این خیابان، این تصمیم شورای عالی ترفیک کشور، اعتراض‌های وسیع مردم و فعالان حامی میراث فرهنگی و مخالفت سازمان میراث فرهنگی را در پی داشت تا این‌که که سرانجام در سال ۸۵ شورای عالی ترافیک تصویب کرد که خط مترو با فاصله گرفتن از چهارباغ، به مسیر خود ادامه دهد.

علی خواجویی، معاون حفاظت فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان تایید می‌کند که عبور مترو از خیابان چهارباغ بالا و سی و سه پل، باعث ایجاد لرزش در این پل تاریخی می‌شود و این لرزش‌ها می‌تواند به‌مرور زمان، خطرساز و مخرب باشد.

سازمان جهانی یونسکو در آخرین اجلاس جهانی خود در شهر دوربان آفریقای جنوبی، از ایران خواست که محور فرهنگی‌تاریخی اصفهان را با الحاق به میدان نقش‌جهان، در فهرست میراث جهانی به ثبت برساند. پل تاریخی سی و سه پل و خواجو، بخشی از محور فرهنگی و تاریخی اصفهان به حساب می‌آید.

در کنار همه این اظهارنظرهای کارشناسی و اعتراض‌های مردم که تاکنون از سوی شرکت متروی اصفهان بی‌پاسخ ماده است، محمدعلی دادخواه وکیل پایه‌یک دادگستری نیز از سال گذشته خود دست‌به‌کار شده تا اعتراضش را از مجاری قانونی پی بگیرد. او معتقد است محاکمه علنی اعضای شورای شهر اصفهان، چاره کار است. او در حال حاضر وکیل پرونده «شکایت مردمی از عبور مترو از کنار آثار تاریخی اصفهان» است؛ پرونده‌ای که به اعتقاد او، با 2300 نفر شاکی، در تاریخ قضایی ایران بی‌سابقه است.

مترو اصفهان به این یک خط و این تونل محدود نمی‌شود و تا کنون استعلام قطار شهری از دو خط خود یعنی محور چهارباغ و میدان نقش جهان با مخالفت همراه بوده است.

حسن رایتی مقدم، کارشناس عالی سازمان میراث فرهنگی دراین‌باره می‌گوید: اوایل دهه 80 شمسی شهرداری اصفهان از یونسکو خواست تا اجازه عبور مترو از زیر بخشی از میدان نقش جهان را بدهد، مسئولان یونسکو خواستار انجام مطالعات شدند و پس از اتمام این مطالعات اعلام کردند که مترو تحت هیچ شرایطی نباید از زیر بافت تاریخی اصفهان عبور کند.

به گفته وی این موضوعی است که تا کنون نادیده گرفته شده و همه حواس‌ها به طرف چهارباغ و عبور مترو از زیر این خیابان جلب شده است. در حالی‌که عبور مترو از زیر خیابان چهارباغ و میدان نقش‌جهان در نهایت منجر به عبور مترو از زیر بافت تاریخی می‌شود.

اوایل سال 1387 مترو اصفهان علی‌رغم مخالفت شورای راهبردی ترافیک در عبور از زیر خیابان چهارباغ عباسی، با قرائتی تازه از نظر شورای عالی ترافیک از زیر این خیابان تاریخی عبور کرد و در نهایت با فاصله‌ای حدود 40 تا 50 متری سی و سه پل سر از خاک بیرون آورد. این درحالی بود که مسئولان وقت سازمان میراث فرهنگی بارها به مطبوعات گفته بودند که اجازه عبور مترو از زیر خیابان چهارباغ عباسی را نخواهند داد.
این درحالی بود که مسئولان وقت سازمان میراث فرهنگی بارها به مطبوعات گفته بودند که اجازه عبور مترو از زیر خیابان چهارباغ عباسی را نخواهند داد. عجب جدیتی واقعا !!!!

سایر لینک های مرتبط :
با سی وسه پل وداع کنید وعکس یادگاری بگرید

حفاری اشتباه درمسیر متروی اصفهان / احتمال نشست سی و سه پل

 حفاری اشتباه درمسیر متروی اصفهان

تخریب سی و سه پل به دلیل انحراف مترو در اصفهان


به امید پایان این مشکلات ....
لطفا امانت داری کنید و از این مطلب که در تهیه آن خیلی زحمت کشیده شد فقط با ذکر منبع ( papedia.blogveb.com ) استفاده کنید.


نویسنده مقاله : Mehrdad - p70


موضوعات:معماری ایرانی و آثار باستانی ,

بر چسب: ,
زاینده-رود-و-سی-وسه-پل-و-مشکلات-....-گزارش-کامل زاینده-رود-و-سی-وسه-پل-و-مشکلات-....-گزارش-کامل زاینده-رود-و-سی-وسه-پل-و-مشکلات-....-گزارش-کامل زاینده-رود-و-سی-وسه-پل-و-مشکلات-....-گزارش-کامل زاینده-رود-و-سی-وسه-پل-و-مشکلات-....-گزارش-کامل امتیاز : 1170 دیدگاه(0)

ارسال نظر

نام شما
وب سایت
پست الکترونیک
پیام
درج شکلک
نظر خصوصی
کد امنیتی

نظرات


صفحات نظرات
1 |
نظرسنجی
به نظر شما زشت نیست که بین ولنتاین و اسفندگان تفاوتی قائل نیستیم و فرهنگ آریایی خودمون را زیر پا گذاشته و فرهنگ غرب را می پرستیم؟


نتايج|| آرشیو نظرسنجی