پارسی پدیا- کشند قرمز چیست؟ .......................................... آیا یک فاجعه!

تاریخ: چهارشنبه 16 تیر 1389 ساعت: 16:33 بازدید: 1217 نویسنده: Mehrdad-p70
کشند سرخ چیست؟
 
چند وقتی است که در مطبوعات و پایگاه های خبری و علمی، صحبت از پدیده ای به نام «کشندسرخ» به میان آمده است. پدیده ای که مدتی است، در سواحل جزیره قشم و به طول 110 کیلومتر مشاهده شده و باعث تغییر رنگ آب های این محدوده از خلیج فارس به رنگ سرخ شده است.
اما ابتدا به معرفی آن می پردازم:
.....................................................................................................................

کشند سرخ چیست؟

 ........................................................

چند وقتی است که در مطبوعات و پایگاه های خبری و علمی، صحبت از پدیده ای به نام «کشندسرخ» به میان آمده است. پدیده ای که مدتی است، در سواحل جزیره قشم و به طول 110 کیلومتر مشاهده شده و باعث تغییر رنگ آب های این محدوده از خلیج فارس به رنگ سرخ شده است.
اما ابتدا به معرفی آن می پردازم:
تا كنون چهار نوع مسموميت غير مستقيم كه براي انسان مضر مي باشد شناخته شده كه عبارتند از : فلج شدن ، اسهال ، علائم عصبي، ايجاد حالت فراموشي

فارس: كشند قرمز يا شكوفايي جلبكي پديده اي است طبيعي كه براثر نوعي جلبك ميكروسكپي به وجود مي آيد.اين موجود زنده در برخي موارد سمي توليد مي كند كه بر بخش مركزي سيستم عصبي ماهيان تاثير مي گذارد و سبب فلج شدن سيستم تنفسي آنها شده و مرگ ماهيان را به دنبال دارد.

 

كشند قرمز (RED TIDE )
كشند قرمز يا شكوفايي جلبكي پديده اي است طبيعي كه براثر نوعي جلبك ميكروسكپي به وجود مي آيد.
اين موجود زنده در برخي موارد سمي توليد مي كند كه بر بخش مركزي سيستم عصبي ماهيان تاثير مي گذارد و سبب فلج شدن سيستم تنفسي آنها شده و مرگ ماهيان را به دنبال دارد.
زماني كه جلبك ايجاد كننده رد تايد در تراكم بالا توليد شود ،به صورت لكه هاي رنگي در آبها كه اغلب قرمز هستند مشاهده مي شود.كشند قرمز هميشه به رنگ قرمز ديده نمي شود بلكه مي توان آن را در رنگهاي قهوه اي ،نارنجي ،ارغواني و زرد نيز مشاهده كرد.

نكته قابل توجه اين است كه ،همه كشند هاي قرمز سمي نيستند. به عنوان مثال درياي سرخ نامش را به خاطر شكوفايي غير سمي سيانو باكتري هايي كه داراي رنگيزه بسيار قرمزي هستند گرفته است.

 

عوامل ايجاد كننده كشند قرمز:
عوامل مختلفي بر شكوفايي جلبكي موثرند كه برخي از آنها عبارتند از:تغيرات شرايط آب و هوايي،پديده پر غذايي،فاكتورهاي هيدرولوژيكي، برخي آلودگي هايي كه منشا انساني دارندو......
آثار مخرب ناشي از شكوفايي جلبكي:
1_آسيب فيزيكي: تراكم بالاي ارگانيسم هاي كشند قرمز ميتواند ماهي ها را از طريق مسدود كردن آبشش هايشان خفه كند.
2- كاهش اكسيژن: رد تايد به طورغيرمستقيم نيز مي تواند از طريق كاهش اكسيژن محلول در آب باعث مرگ آبزيان شود.
3- مسموميت مستقيم براي انسان:
برخي سموم ايجاد شده توسط رد تايد بسيار قوي بوده و سبب مسموميت انسان مي شود.كه معروفترين اين سموم دينوفلاژه هاي نوروتوكسين هستند كه سبب مختل شدن فعاليت هاي طبيعي عصب مي شوند.
4- مسموميت غير مستقيم:
تا كنون چهار نوع مسموميت غير مستقيم كه براي انسان مضر مي باشد شناخته شده كه عبارتند از : فلج شدن ، اسهال ، علائم عصبي، ايجاد حالت فراموشي
مسموميت ناشي از مصرف گوشت ماهي به ندرت ايجاد مي شود ولي توصيه مي شود به هنگام مصرف ماهي به دليل احتمال ورود سم به آبشش ها و زير پوست اين قسمت ها را جدا كرده و دور بريزيد.
بيشترين مسموميت ناشي از مصرف موجوداتي نظير صدف ها و نرمتنان مي باشد زيرا اين موجودات ذرات موجود در آب نظير،فيتوپلانگتونها را فيلترمي كنند. و فيتوپلانگتون ها باعث تجمع مواد سمي در سيستم هضم اين موجودات مي شوند.در ادامه با مصرف اين موجودات توسط گونه هاي ديگر نظير پرندگان ، پستانداران دريايي و حتي انسان سبب بيماري و مرگ آنها مي گردد.
لازم به ذكر است كه با پختن موجودات دريايي ذكر شده ،تنها بخشي از سميت آنها كاسته مي شود زيرا اين سموم در برابر گرما مقاوم هستند و از بين نمي روند.
علائم ناشي از مسموميت با شكوفايي جلبكي سمي:
نخستين علائم مسموميت احساس سوزش،سوزن سوزن شدن،تير كشيدن و يا داغ شدن لبها،زبان، وسر انگشتان مي باشد.كه تا 30 دقيقه بعد از خوردن ،علائم آن مشخص مي شود.
بعد از مدتي علائم ديگري ظاهر مي شوند كه شامل سرگيجه،ناهماهنگي ماهيچه ها،سر درد،استفراغ و مشكلات تنفسي مي باشد.
خوشبختانه رد تايد ايجاد شده در سواحل جنوبي كشورمان براي انسان سمي نبوده و فقط بر تعدادي از آبزيان صدماتي وارد آورده است.


ميراث خبر
..........................................................................................................................................................................................................................
گروه استان ها: تكثير نوعى جلبك سمى و بروز پديده ,كشند سرخ, براثر افزايش غلظت مواد ناشى از ورود فاضلاب‌هاى خانگى و شهري، درياى خزر را با يك فاجعه زيست محيطى مواجه كرده است.

پديده ,كشند سرخ, يك پديده زيست محيطى است كه به دليل تشديد آلودگى دريا و افزايش جمعيت فيتوپلانگتون‌ها ايجاد مي‌شود. اين پديده در برخى مناطق معتدل آب و هوايى معمولا به مدت چند روز در اوايل فصل بهار و پاييز رخ مي‌دهد اما گاه حالت غيرطبيعى پيدا مي‌كند و به حدى افزايش مي‌يابد كه براى مدتى طولانى سبب تغيير رنگ آب دريا مي‌شود. به اين پديده در اصطلاح علمي، كشند قرمز ( Red tide) يا جزر و مد قرمز مي‌گويند.
" سيدمحمدرضا فاطمى "، متخصص بيولوژى دريايى و استاد دانشگاه در اين باره گفت: , لكه‌اى كه از آن نام مي‌برند در واقع لكه نيست بلكه يك جلبك تك سلولى يا يك فيتوپلانگتون تك‌سلولى است از نوع جلبك‌هاى سبزآبى يا سيانوباكتر كه از نظر انداره بسيار كوچك و ريز و درواقع كوچك‌ترين نوع فيتوپلانكتون‌ها هستند و از اين رو شناسايى آن‌ها بسيار مشكل است. ,
او گفت: ,در درياى خزر تاكنون با پديده كشند سرخ مواجه نبوده‌ايم و امسال اولين بارى است كه اين پديده در اين منطقه رخ داده است. البته عبارت "رد تايد" يا "كشند سرخ" بستگى به نوع گونه‌اى دارد كه تكثير يافته است و براساس نوع، گونه ممكن است زرد يا سبز باشد كه سبب مي‌شود رنگ آب در اين نواحى سبز يا زرد و يا سرخ شود. كشند سرخ معمولا توسط تاجكداران يا فيتوپلانكتون‌هاى قرمز رنگ رخ مي‌دهد و چون اولين بار پديده كشند به دليل تكثير فيتوپلانكتون‌هاى قرمز رخ داده است اين پديده را رد تايد ناميده‌اند اما در واقع علاوه بر كشند قرمز، كشند زرد، سبز و قهوه‌اى نيز وجود دارد.,

به گفته اين متخصص بيولوژيست، آزمايش‌هاى انجام شده حاكى از آن است كه جلبك تكثير شده در خزر از نوع سمى و خطرناك است. اين پديده به دليل تكثير بي‌رويه نوعى فيتوپلانكتون‌ها از نوع "سيانوباكتر" يا "جلبك‌هاى سبز آبى" رخ داده است. اين نوع جلبك‌ها معمولا سمى و خطرناك هستند و سبب ترشح "تاكسين" در محيط دريا مي‌شوند.

 

وى يادآور شد كه گونه‌اى خاص به نام نودلارين در اين منطقه شناسايى شده است كه از جمله گونه‌هاى سمى است و سمى به همين نام ترشح مي‌كنند كه كشنده است اما ميزان كشندگى آن بايد مورد بررسى قرار گيرد.
فاطمى در باره روش‌هاى مبارزه با اين پديده گفت: , متاسفانه هيچ راهى براى مبارزه يا از بين بردن اين گونه‌ها و سموم ناشى از آن وجود ندارد. تنها راه ممكن آن است كه مانع از ورود فاضلاب‌هاى خانگى و شهرى به محيط درياى خزر شويم.,
عبارت كشند در اصطلاح ,كشند سرخ,، همان جذر مد و بالا و پايين رفتن آب است كه يك باره بوجود مي‌آيد و تنها براى چند روز ادامه پيدا مي‌كند كه اصطلاحا به آن جذر و مد مي‌گويند. رنگ قرمز يا سرخ نيز كه به دليل افزايش نوع خاصى از فيتوپلانكتون‌ها رخ مي‌دهد، اشاره به گونه جلبكى دارد كه سبب تغيير رنگ آب دريا مي‌شود. فيتوپلانكتون‌ها كه در حالت عادى در آب دريا وجود دارند و از طريق فتوسنتز به حيات خود ادامه مي‌دهند در واقع نوعى گياه تك‌سلولى و از ريزترين و ابتدايي‌ترين موجودات زنده در چرخه غذايى محيط هاى دريايى به شمار مي‌روند.
اين گياهان دريايى در كشورهاى معتدل همانند ايران و منطقه خزر، در فصول مختلفى از سال به تناسب افرايش درجه حرارت هوا افزايش مي‌يابند و به ويژه در اوايل بهار و پاييز شكوفا مي‌شوند.
در واقع شبكه يا زيربناى حيات در درياها و اقيانوس‌ها وابسته به اين گياهان تك سلولى يا فيتوپلانكتون‌ها است اما رشد بي‌رويه آن‌ها نشان از يك حادثه غيرطبيعى در محيط دريا دارد زيرا در صورت ايجاد شرايط مناسب زيستى از جمله حرارت كافي، وفور حجم موادى چون فسفات، نيترات و سيليسيوم كه در فاضلاب‌هاى خانگى به وفور يافت مي‌شود، جمعيت اين موجودات دريايى به شدت افزايش مي‌يابد. اين جلبك ها در صورت تكثير گسترده به اصطلاح "بلوم" يا شكوفا مي‌شوند.

ماجرا از کجا آغاز شد؟

به طور کلی، مواد شیمیایی مانند فسفات، نیترات و سیلیسیوم موادی هستند که در کودهای گیاهی وجود دارند. این مواد باعث افزایش رشد و تکثیر گونه های گیاهی می شوند. وجود این مواد، باعث می شود تا گیاهانی که در آب زندگی می کنند (نظیر جلبک ها) رشد و تکثیر زیادی داشته باشند. هرچه غلظت این مواد مغذی بیشتر باشد نیز، رشد و تکثیر گیاهان بیشتر خواهد شد. مثلاً در رودخانه هایی که با معضل ورود فاضلاب های شهری و خانگی روبه رو هستند، معمولاً جلبک ها آن قدر زیاد می شوند که تمام سطح آب رود را می پوشانند و علاوه بر استفاده کردن اکسیژن محلول در آب، اجازه ورود نور خورشید به آب را نیز نمی دهند. پدیده کشندسرخ نیز داستانی نسبتاً مشابه دارد.
حجم عمده فاضلاب های شهری را موادی متشکل از فسفات، نیترات و... تشکیل می دهند. قریب به اتفاق شهرهای ساحلی کشورمان، به دلیل نبود سامانه دفع بهداشتی، فاضلاب شهری خود را به دریا می ریزند. مواد مغذی نیز به همراه فاضلاب به دریا منتقل شده و گیاهان تک سلولی (فیتوپلانکتون ها) با استفاده از این مواد توانایی رشد و تکثیر زیادی می یابند. البته تکثیر فیتوپلانکتون ها به شرایط اقلیمی و جوی نیز بستگی دارد و این اتفاق در فصول مختلف سال به تناسب افزایش درجه حرارت و به ویژه در اوایل بهار و پاییز افزایش می یابد.
با کنار هم قرار گرفتن دو عامل وضعیت جوی و ورود موادمغذی، فیتوپلانکتون ها در شرایط بسیار مساعدی برای رشد و شکوفایی قرار می گیرند. جمعیت آنها به طور غیرطبیعی و ناگهانی افزایش یافته و به اصطلاح «بلوم» یا شکوفا می شوند. در نتیجه این شکوفایی، قسمتی از آب دریا که بیشترین جمعیت این جانداران در آن تکثیر شده اند، تغییر رنگ می دهد. این تغییر رنگ به تناسب نوع فیتوپلانکتون شکوفا شده، به رنگ های قرمز، سبز، زرد و قهوه ای نمایان می شود.

به غیر از تغییر رنگ آب، این شکوفایی تبعات دیگری نیز در پی دارد. اولین اتفاق، کاهش شدید اکسیژن محلول در آب آن قسمت از دریاست چرا که به دلیل افزایش تعداد فیتوپلانکتون ها، میزان مصرف اکسیژن از سوی آنها نیز افزایش پیدا کرده و آبزیان دیگر قادر به تنفس نخواهند بود. همچنین تغییر رنگ باعث کدورت آب دریا و نرسیدن نور کافی به آبزیان می شود.

 

به غیر از این، معمولاً فیتوپلانکتون های شکوفا شده، مواد سمی از خود ترشح می کنند. این مواد سمی وارد بدن آبزیان دیگر شده و در چرخه غذایی، به بدن دیگر جانداران نفوذ می کند. اگر مقدار وارد شده به بدن جانداران زیاد باشد، باعث مرگ آنها می شود، در غیر این صورت موجب بیماری آنها می شود. در نهایت با صید ماهی های آلوده، این سموم به بدن انسان منتقل می شوند.


مرگ آبزیان خلیج فارس

در حال حاضر کشندسرخ در خلیج فارس موجب مرگ تعداد بسیار زیادی از ماهیان شده است. به طوری که خطی 25 کیلومتری از لاشه ماهی های مرده در ساحل ظاهر شده است. چند روز قبل نیز مدیرکل محیط زیست استان هرمزگان، به خبرگزاری ایسنا گفته بود: «پدیده کشند قرمز موجب تلف شدن آبزیان در آب های ساحلی بندرعباس، شرق جاسک و جزایر قشم و هرمز شده است. بحث تلفات ماهیان در آب های ساحلی قابل پیش بینی بود و تلفات دو روز اخیر هم در همین راستاست.» همچنین مدیرکل پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس نیز کشندسرخ در آب های خلیج فارس را نوعی جدید دانسته و گفته بود: «به طور کلی این نوع پدیده کشند قرمز در کل دنیا شناخته شده و طبیعی است و در 15 سال گذشته در آب های خلیج فارس به خصوص هرمزگان مواردی را شناسایی کرده ایم ولی گونه اخیر جدید و ناشناخته است.» به گفته وی این گونه جدید که به تازگی به آب های خلیج فارس وارد شده است، اکسیژن آب را استفاده کرده و به همین ترتیب باعث کمبود اکسیژن برای آبزیان کف زی می شود. همچنین در برخی موارد به لایه های قهوه ای رنگ و ژله ای تبدیل شده و باعث کاهش اکسیژن و نرسیدن نور به کف دریا می شود. این لایه ژله ای، با قرار گرفتن روی آبشش، برای ماهی ها مشکل تنفسی ایجاد می کند.

 

کتال محسنی مدیرکل محیط زیست استان هرمزگان نیز درباره این سم گفته بود:« در این پدیده فیتوپلانکتون ها شدیداً کاهش یافته که تاثیر و تلفات ماهیان و سایر آبزیان را به دنبال داشته و در عین حال بعضی از گونه ها به علت سمی بودن، سمومی را به زنجیره غذایی منتقل می کنند که از طریق شبکه غذایی به سایر موجودات از جمله انسان ها می تواند سرایت کند.»کشندسرخ؛ هشداردهنده سونامی

علاوه بر تاثیر ورود فاضلاب های شهری و خانگی به آب دریا، گمان دیگری برای علت به وجود آمدن پدیده کشندسرخ در خلیج فارس نیز وجود دارد. یکی از مواد موثر در به وجود آمدن کشندسرخ، ماده ای موسوم به کلروفیل A است. دکتر چگینی رئیس مرکز ملی اقیانوس شناسی درباره چگونگی افزایش کلروفیل A در آب های خلیج فارس به ایسنا می گوید: «برخی محققان از جمله در آژانس فضایی ناسا معتقدند فعالیت های زمین لرزه در افزایش کلروفیل A موثر است که این افزایش باعث شکوفایی جلبک ها یا فیتوپلانکتون ها و افزایش جمعیت آنها و در نهایت ایجاد پدیده کشندسرخ می شود. افزایش کلروفیل A می تواند رابطه معناداری با فرکانس وقوع زمین لرزه در کف دریا داشته باشد.» چگینی همچنین معتقد است با توجه به اینکه در ماه گذشته نیز در استان سیستان و بلوچستان و جزیره قشم شاهد وقوع زمین لرزه بودیم، این علائم می توانند به نوعی هشدار دهنده وقوع سونامی باشند. سونامی یکی از حوادث طبیعی است که با وقوع زمین لرزه در کف دریا اتفاق می افتد و حرکت لایه کف دریا باعث تلاطم شدید آب و وارد آمدن خسارات بعضاً سنگین به مناطق و شهرهای ساحلی می شود.

 

اینکه آیا وقوع پدیده کشندسرخ به دلیل اتفاقات زمین شناسی یا ورود فاضلاب به دریاست، هنوز مشخص نیست. اما قدر مسلم آن است که تخلیه فاضلاب های شهری و خانگی در آب دریاها به این جریان دامن می زند و بی توجهی به آن جدای از تبعات زیست شناختی و اکولوژیکی، پایه های اقتصاد مناطق ساحلی را نیز متزلزل خواهد کرد.
چرا که بسیاری از ساکنان شهرهای ساحلی از راه صید ماهی امرار معاش می کنند و در صورت تکرار ماجرای کشندسرخ و مرگ ماهی های با ارزش منطقه، این افراد نیز عملاً بیکار خواهند شد که بازخوردهای اجتماعی و روانی جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. به علاوه با ورود محصولات شیلاتی آلوده به سموم ناشی از پدیده کشندسرخ به بازار، سلامت جامعه نیز با تهدید روبه رو خواهد شد.
کارشناسان معتقدند که به وجود آمدن کشندسرخ، غیرقابل پیش بینی است و همچنین امکان از بین بردن لکه به وجود آمده نیز وجود ندارد. اما بهترین راه حل برای جلوگیری از بروز چنین پدیده ای، صرف هزینه برای ساماندهی و احداث شبکه فاضلاب شهرها است زیرا با ادامه این روند، مشاهده کشندسرخ در اوایل بهار و پاییز هر سال امری طبیعی خواهد بود.
 

منبع : روزنامه سرمایه

.........................................................................................................................................................................................................................................
ماهیان نیمه‌جان ساحل جنوب

 

رنگ آبی دریا جایش را به سیاهی داده است. ماهیان نیمه‌جان به ساحل پناه آورده‌اند وصیادان جنوب به نظاره نشسته‌اند. برکت دریا تا عاقبت دوام ندارد. وقتی که انسان‌ها زباله‌های خود را به دریا می‌ریزند، دریا هم قربانیان خود را به صیادانش پس می‌دهد.

گزارش اعتماد شاهدی‌ست از قهر طبیعت به دلیل بی‌توجهی انسان‌ها:

اعتماد، مونا قاسميان: مردم جنوب اين روزها به جاي اينکه در دريا مشغول صيد و صيادي باشند، کنار ساحل مي نشينند و به دريا نگاه مي کنند. اما رنگ دريا مانند هميشه نيست، رنگ آبي دريا تغيير کرده و سياه شده است؛ تغيير رنگي که از چند ماه پيش شروع شده بود. صيادان ابتدا توجهي به اين موضوع نداشتند. اما به تدريج، ساحل پوشيده از اجساد گونه هاي مختلف ماهي ها شد. بعضي ها نيمه جان بودند و بعضي ها مرده. دريا سياه تر شد و ماهي هاي مرده بيشتري به ساحل آمدند. پنج ماه از آن زمان گذشته است. همچنان ماهي هاي منطقه مي ميرند و دريا درشهر مناطق وسيع تري تغيير رنگ مي دهد.

مسوولان و افراد کارشناس همديگر را متهم به کم کاري مي کنند و عده يي از شروع بحران اجتماعي و اقتصادي در منطقه بعد از گذر از بحران زيست محيطي خبر مي دهند؛ بحراني که صيادان منطقه اولين افرادي بودند که به آن دچار شدند. طبق گفته رئيس شوراي شهر جزيره هرمز جريان کم گردش آب در اطراف هرمز و بندرعباس، بندرتياب و کلاهي باعث شده است که ديگر در منطقه ماهي براي صيد باقي نمانده باشد.

بيش از 50 سال است که شهرهاي جنوبي ايران بدون استفاده از تصفيه خانه، فاضلاب شهرهاي خود را به طور مستقيم به دريا مي ريزند. هر سال مسوولان مربوطه براي حل اين گونه بحران ها اقداماتي انجام مي دهند؛ اقداماتي که تاکنون نتيجه يي نداشته است. تنها نتيجه برگزاري جلسات متعدد و صرف بودجه، بالاتر رفتن ميزان فسفات و نيترات در آب هاي جنوب ايران و آماده سازي محيطي کاملاً مناسب براي رشد و زندگي گونه مهاجم کشند قرمز است.


علي عبدي پور يکي از مستندسازان حيات وحش است. پس از شروع پديده کشند قرمز او به همراه تيم فيلمبرداري اش به منطقه سفر کرد تا فيلم قاتلان سرخ پوش را به سفارش شبکه يک سيما تهيه کند. ساخت اين فيلم باعث شد او از نزديک عمق اين فاجعه زيست محيطي را ببيند.

-شما چند روز پيش براي تهيه گزارش در جزيره خارک بوديد. کشند قرمز به آب هاي آنجا هم رسيده است؟

خوشبختانه به دليل سرماي زياد آب در جزيره خارک، هنوز آب هاي اين منطقه به کشند قرمز آلوده نشده است. اما وضعيت در مناطق ديگر مانند سابق است و ماهي ها همچنان مي ميرند.

-دماي مناسب براي زندگي کشند قرمز چند درجه است؟

اين گونه در دماي بالاي آب بين 20 تا 30 درجه به راحتي مي تواند به زندگي خود ادامه دهد. حتي تا دماي 15 درجه نيز مي تواند زنده بماند. اين گونه بسيار مقاوم و خطرناک است. اگر به سطح آبي که تا مدتي در محاصره اين گونه مهاجم بوده است، نگاه کنيد آب به قدري زلال شده است که به راحتي سطح زير آن مشخص است. اين مساله نشان مي دهد غناي آب از موجودات ريز و درشت به طور کامل از بين رفته است.

-در طول ساخت فيلم مشکلي با سازمان هاي دولتي مربوطه نداشتيد؟

مسوولان سازمان ها اصلاً تمايلي به همکاري و گفتن حقيقت ندارند، مثل رئيس محيط زيست استان هرمزگان. شما مي توانيد وضعيت محيط زيست در تهران را ببينيد. مردم در چه هوايي زندگي مي کنند و با وجود همه هشدارها هيچ اقدام اساسي براي بهبود اين وضعيت انجام نمي شود. اين وضعيت به مراتب در شهرستان ها بدتر است. پديده کشند قرمز شايد اکنون بحراني زيست محيطي باشد ولي تا چند سال ديگر تبديل به يک بحران اجتماعي و اقتصادي خواهد شد. کم کاري مسوولان در اين باره مشهود است.

---

پس از شروع پديده کشند قرمز کارشناسان دو فرضيه را براي ورود اين گونه مهاجم به منطقه مطرح کردند؛ يکي توفان گونو و ديگري آب توازن کشتي ها. البته بيشتر کارشناسان با گزينه دوم موافق هستند. هرچند تاکنون اطلاعات قابل قبولي در اين باره ارائه نشده است.

-اين گونه از کشند قرمز چگونه باعث مرگ آبزيان مي شود؟

اين گونه گياهي باعث کاهش اکسيژن و خفگي آبزيان مي شود. اکسيژن آب شش ميلي گرم در ليتر است. اين گونه اکسيژن محلول در آب را کم و باعث خفگي آبزيان مي شود. همچنين اتفاق ديگري که توسط اين گونه در بدن آبزيان مي افتد، سوختگي داخلي در اثر بالا رفتن ميزان راديکال اکسيژن يا همان O به جاي اکسيژن O2 است. راديکال اکسيژن باعث مي شود ميزان اکسيژن منفي به شدت در آب بالا رود و باعث سوختگي بخش هايي از داخل بدن ماهي ها شود. به همين دليل است که اين گونه در تمامي اوقات شبانه روز باعث مرگ ماهيان مي شود. اين جلبک ها در مواقعي که ته نشين مي شوند، باعث ايجاد رسوب در مجاري تنفسي آبزياني مانند ستاره دريايي، خرچنگ و ميگو و در نهايت مرگ آنها مي شوند.

---

پديده کشند قرمز بيشتر در اثر تجمع بيش از حد جلبک هاي تک سـلولي در آب هاي مناطق گرمسيري و گاه نيمه گرمسيري به وجود مي آيد. در غلظت بـالا رنگ اين جلبـک ها قرمـز مي شود، البته ممکن است به رنگ هاي زرد، سبز يا قهوه يي تغيير کند يا اصلاً تغيير رنگي در آب رخ ندهد. گاهي اوقات با توجه به شرايط مناسب محيطي کشند قرمز مسافت زيادي از سـطح دريـا را دربـرمي گيـرد. اين جلبک ها توليد سـم مي کننـد و نرم تناني مانند اويسترها، صدف ها و ساير موجودات فيلتر فيدر از آنها تغذيـه مي کننـد. از ايـن طريـق سـم وارد بـدن آنهـا و سپس ماهياني که از آنها تغذيه مي کنند، مي شود و در ادامه مسير زنجيره غذايي وارد بدن انسان مي شود. هرچند تمـام گونـه هاي کشند قرمز سمي نيستند و گونه يي که هم اکنون در آب هاي جنوب ايران زندگي مي کند، فقط با کم کردن اکسيژن آب باعث خفگي آبزيان مي شود.

---

محيط زيست اولين قرباني رشد توسعه ناپايدار و افزايش جمعيت در ايران است. با وجودي که حفاظت از محيط زيست بر عهده سازمان حفاظت محيط زيست است اما اين سازمان به تنهايي نمي تواند از طبيعت کشور در برابر وزارتخانه هايي مانند نفت و نيرو حفاظت کند. شايد عده يي معتقد باشند اين بار هيچ سازماني مقصر نيست اما دليل اصلي ماندگاري و رشد بلوم جلبکي در منطقه شرايط مساعد براي زندگي بوده است؛ شرايطي که طي سال ها با ورود فاضلاب هاي گوناگون صنعتي و انساني به خليج فارس باعث آلوده شدن آب هاي منطقه شده بود.

سازمان حفاظت محيط زيست يکي از سازمان هايي است که مسوول حفظ و نگهداري محيط زيست دريايي نيز است؛ سازماني که بسياري از کارشناسان از جمله مسوولان مرکز ملي اقيانوس شناسي معتقدند تاکنون در اين باره کم کاري کرده است. اما اميد صديقي مديرکل دفتر اکوبيولوژي سازمان حفاظت محيط زيست نظر ديگري دارد.

-از طرف برخي کارشناسان اين انتقاد به سازمان وارد است که پس از پنج ماه هنوز اقدام مناسبي براي مقابله با اين بحران انجام نداده است.

براي مقابله با اين بحران عکس العمل سريعي وجود ندارد و بايد در بلندمدت به دنبال راه حل
موضوعات:جالب و خواندنی ,

بر چسب: ,

کشند-قرمز-چیست؟-..........................................-آیا-یک-فاجعه! کشند-قرمز-چیست؟-..........................................-آیا-یک-فاجعه! کشند-قرمز-چیست؟-..........................................-آیا-یک-فاجعه! کشند-قرمز-چیست؟-..........................................-آیا-یک-فاجعه! کشند-قرمز-چیست؟-..........................................-آیا-یک-فاجعه! امتیاز : 982 دیدگاه(2)

ارسال نظر

نام شما
وب سایت
پست الکترونیک
پیام
درج شکلک
نظر خصوصی
کد امنیتی

نظرات

نویسنده: aba$
عنوان: کشند قرمز چیست؟ .......................................... آیا یک فاجعه!
ba arze salam
kheli matlabe kameli gozashte budin
faghat agar mishe darbare anvae aludegi hava ham matlabe jadidi va kamel bogza
ba tashakor
پاسخ:سلام
ممنون که نظر دادید ........ چشم حتما
نویسنده: نرگس عنایتی
عنوان: کشند قرمز چیست؟ .......................................... آیا یک فاجعه!
سلام
می خواستم بدونم راه حلی برای این مشکل کشند قرمز پیدا شده ؟
پاسخ:سلام ... ممنون که نظر دادید.
باید ببخشید این چند روزه سرم خیلی شلوغه حتما پی گیری می کنم ... از طریق ایمیل خبرتون می کنم.

صفحات نظرات
1 |
نظرسنجی
به نظر شما زشت نیست که بین ولنتاین و اسفندگان تفاوتی قائل نیستیم و فرهنگ آریایی خودمون را زیر پا گذاشته و فرهنگ غرب را می پرستیم؟


نتايج|| آرشیو نظرسنجی