پارسی پدیا- «عمو نوروز» عروسک ملی شد

تاریخ: شنبه 16 مرداد 1389 ساعت: 21:19 بازدید: 289 نویسنده: Mehrdad-p70

درحالی که پیش از این عروسک‌های «دارا و سارا» بعنوان عروسک‌های ملی شناخته می‌شدند، مديرعامل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان كشور از ورود عروسک ملی جدید به بازار تا پایان سال جاری خبر می‌دهد.
آفتاب:به گزارش آفتاب به نقل از«عصرایران»، سيدصادق رضايي در حاشيه آيين توديع و معارفه مديران كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان مازندران در جمع خبرنگاران از طراحي كامل اين عروسك توسط جوانان ايراني خبر می‌دهد.


 آفتاب:به گزارش آفتاب به نقل از«عصرایران»، سيدصادق رضايي در حاشيه آيين توديع و معارفه مديران كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان مازندران در جمع خبرنگاران از طراحي كامل اين عروسك توسط جوانان ايراني خبر می‌دهد.

 وی با بیان اینکه «95 درصد تجهيزات اسباب‌بازي دنيا از چين صادر مي‌شود»، اهمیت «عمو نوروز» را طراحی در داخل ایران می‌داند.

 در همین حال، این مقام مسئول می‌گوید که عروسک‌های دارا و سارا کماکان در حال توزیع هستند.

 وی معتقد است که «دارا و سارا جایگزین خوبی برای عروسک‌های خارجی شده‌اند».

 آیا «دارا و سارا» موفق بود؟
 درحالی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از موفقیت عروسک‌های دارا و سارا خبر می‌دهد که یک مسئول دیگر این کانون نظری بر خلاف وی دارد.

 نمایش شخصیت‌هایی نظیر باربی، بتمن، اسپایدرمن و هری‌پاتر همراه با واردات بازی‌های كامپیوتری زنگ خطری برای مسئولان حوزه فرهنگی است.
  دری نجف‌آبادی، دادستان سابق کل کشور
 مجید قادری، مدیر مرکز سرگرمی سازنده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان یکی از دلایل عدم موفقیت دارا و سارا را عدم حمایت لازم عنوان می‌کند.

 در همین حال، عده‌ای معتقدند که وزن بالا، مواد اولیه نامرغوب و عدم رعایت ظرافت‌های لازم در قیاس با نمونه‌های مشابه خارجی از جمله موارد عدم اقبال کودکان ایرانی به عروسک‌های دارا و سارا در کنار قیمت نسبتا بالای آن است.

 وارادت گسترده عروسک‌های خارجی نیز یکی دیگر از دلایل عدم موفقیت دارا و سارا بود.

 دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی این دلیل را تائید کرده بود و گفته بود که در مهرماه 88 حدود 2.4 میلیون دلار عروسک وارد ایران شده است.

 محمد حسین فرجو به این نکته هم اشاره کرده است که «آمار قاچاق اسباب بازی به کشور معمولا چهار تا پنج برابر آمار کشفیات اسباب بازیهای قاچاق است. همچنین در نیمه نخست سال 88 در مجموع 14 میلیون و 166 هزار و 716 دلار اسباب بازی وارد کشور شد که از نظر دلاری حدود 11 درصد افزایش را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نشان می‌داده.»

 دارا و سارا عروسک‌هایی بودند که در سال 1375 طراحی شدند و در سال 1380 روانه بازار شدند.

 به گفته آقای محسن چینی فروشان، مدیر عامل وقت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، «به دلیل کیفیت نامرغوب عروسک های ایرانی»، ساخت این عروسک‌ ها به چین واگذار شد. وی گفته بود البته چین تنها مجری طرح تولید است و هیچ نظارتی بر طراحی و ساخت این عروسک‌ها نداشته است

 در عین حال، مهدی باقری، معاون تولید این کانون معتقد بود که هدف از تولید دارا و سارا، «مقابله با باربی نیست».

 نامه دادستان کل کشور به معاون اول
 یکی از جدی‌ترین واکنش‌ها به واردات عروسک از خارج را می‌توان نامه دادستان کل سابق کشور به معاون اول سابق رئیس‌جمهور دانست.

 قربانعلی دری نجف‌آبادی در اردیبهشت 87 خطاب به پرویز داوودی هشدار داده بود که عروسك‌های باربی «خطرناک» هستند و باید جلوی آنها گرفته شود.

 دری نجف‌آبادی در این نامه گفته بود واردات چنین اسباب‌بازی‌هایی كه از طریق منابع غیررسمی و قاچاقی صورت می‌گیرد تبعات فرهنگی مخربی در پی دارد و خطری اجتماعی محسوب می شود.

 وی معتقد بود که «نمایش شخصیت‌هایی نظیر باربی، بتمن، اسپایدرمن و هری‌پاتر همراه با واردات بازی‌های كامپیوتری زنگ خطری برای مسئولان حوزه فرهنگی است.»

 صنعت اسبا‌ب‌بازی صنعتی است که اساسا جایگاهی در ایران ندارد ولی حجم مبادلات آن سالانه به 70 میلیارد دلار می‌رسد.

 ایران واردکننده اسباب‌بازی، پس از انقلاب و به هنگام آغاز جنگ تحمیلی بدلیل «جلوگیری از خروج ارز از كشور» واردات اسباب‌بازی را ممنوع کرد که تا پایان دهه 70 ادامه داشت.

 ما در سال‌های آغازین دهه 80 بود که این ممنوعیت برداشته شد و واردات رسمی عروسک تلاش کرد تا جلوی قاچاق این کالا را بگیرد، اقدامی که بعید است موفق بوده باشد.

با این حال، «عمو نوروز» تا پایان سال توزیع خواهد شد و باید دید کودکان ایرانی این بار میان باربی، بتمن و اسپایدرمن و دارا و سارا و عمو نوروز، کدام یک را انتخاب می‌کنند.
                                                                                                                                                                         از سوي مديرعامل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان؛
جزئيات آماده شدن عروسك ملي عمو نوروز تشريح شد

خبرگزاري فارس:
مديرعامل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان كشور گفت: تا پايان سال جاري عروسك ملي عمو نوروز وارد بازار مي‌شود.


 به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان ساري، سيدصادق رضايي در حاشيه آيين توديع و معارفه مديران كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان مازندران در جمع خبرنگاران از طراحي كامل اين عروسك توسط جوانان ايراني خبر داد و اظهار داشت: 95 درصد تجهيزات اسباب‌بازي دنيا از چين صادر مي‌شود كه مهم اين است كه طراحي اين نوع عروسك در كشور ما انجام شود.
 وي با اشاره به سابقه 2 هزار و 500 ساله مازندران بيان داشت: عمو نوروز در مازندران شناخته شده است و در اين استان بايد بيشترين كتاب در باره نوروز چاپ شود.
 ضايي افزود: از معنا و مفهومي درباره اسم اين عروسك استفاده شده كه شناخته شده بود و كودكان نيازمند مبشري بودند كه وارد ادبيات ما شود.
 وي خاطرنشان كرد: توليد و توزيع عروسك دارا و سارا در حال حاضر انجام مي‌شود كه جايگزين خوبي براي عروسك‌هاي خارجي شده و كانون در اين زمينه قدم‌هاي خوبي برداشته است.
 ديرعامل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان كشور از فعاليت 800 مركز فرهنگي در سه عرصه خبر داد و گفت: اين بخش‌ها فعاليت‌هاي زيادي در حوزه فرهنگي براي كودكان انجام مي‌دهند و در روستاها محصولات فرهنگي به صورت سيار و پستي صورت مي‌گيرد.
 وي تصريح كرد: تا پايان بهمن ماه سال جاري كتاب‌هاي ويژه در اختيار كودكان و نوجوانان قرار مي‌گيرد.
 رضايي با اعلام اينكه فقر كتاب‌هاي رمان در جامعه كودكان احساس مي‌شود، اظهار داشت: نشستي با رمان نوسان داشته‌ايم كه در اين حوزه به ما كمك كنند و در آينده نزديك شاهد چاپ كتاب رمان براي كودكان خواهيم بود.
 وي با اشاره به اينكه درباره كتاب‌هاي داستان‌ ديني با كمبود كتاب مواجه هستيم، يادآور شد: نوجوانان نگاه درستي به اين نوع كتاب‌ها دارند.
 مديرعامل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان كشور از مكاتبه با نويسندگان كتاب‌هاي طنز براي كودكان خبر داد و گفت: در عرصه ادبيات كانون پرورش فكري نياز جدي به اين نوع كتاب‌ها دارد كه اين موضوع هم در برنامه‌هاي سال جاري قرار دارد.
وي بيان داشت: استعداد در مخاطبان را با برنامه‌هاي زمان‌دار زير پوشش كانون قرار دهيم و اين استعدادها را به جامعه ايران اسلامي به عنوان شاخص معرفي كنيم.
                                              papedia.blogveb.com


موضوعات:فرهنگ و تمدن ایرانی ,

بر چسب: ,
«عمو-نوروز»-عروسک-ملی-شد «عمو-نوروز»-عروسک-ملی-شد «عمو-نوروز»-عروسک-ملی-شد «عمو-نوروز»-عروسک-ملی-شد «عمو-نوروز»-عروسک-ملی-شد امتیاز : 1100 دیدگاه(0)

ارسال نظر

نام شما
وب سایت
پست الکترونیک
پیام
درج شکلک
نظر خصوصی
کد امنیتی

نظرات


صفحات نظرات
1 |
نظرسنجی
به نظر شما زشت نیست که بین ولنتاین و اسفندگان تفاوتی قائل نیستیم و فرهنگ آریایی خودمون را زیر پا گذاشته و فرهنگ غرب را می پرستیم؟


نتايج|| آرشیو نظرسنجی